Poskytněte nadstandardní péči svým rostlinám. Stačí vám 6 zrezlých hřebíků a obyčejná PET lahev

Tato babská rada, praktikovaná už několik desetiletí, vás zachrání i v prekérní situaci. Nejedna zpustošená zahrada díky ní ožila.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každá rostlina bez výjimky potřebuje k růstu vedle optimálního přísunu vody, světla, tepla a vhodné zeminy i dostatečné množství živin. Jedná se zejména o prvky jako dusík, fosfor, draslík, vápník, síru, hořčík a železo. Důležité jsou nicméně i tzv. mikroelementy, jimiž jsou měď, zinek, molybden, mangan, bor, chlór a kobalt (mikroelementy ovlivňují například kvalitu rostlinných barviv). Abyste rostlině dodali železo, jehož nedostatek snadno poznáte na barvě listů, připravte si hnojivo z rezavých hřebíků.

Nepodceňujte význam železa pro rostlinu

Rostliny potřebují ke svému uspokojivému vývoji, růstu, kvetení i tvorbě a dozrávání plodů i základní živiny. Ty získávají zpravidla z půdy, tedy z tzv. půdního roztoku. Když se jim některého prvku nedostává, začíná se deficit projevovat na jejich vitalitě i vzhledu. Kupříkladu nedostatek dusíku dávají rostliny najevo trpasličím vzrůstem, tenkými a světlými listy a krátkou vegetační dobou. Draslík jim chybí, když jim žloutnou a zasychají vrcholy listů, nebo hnijí kořeny.

Deficit železa se poté projevuje bílým zbarvením mladých listů, nevyvíjejícími se terminálními pupeny či zesvětláním plochy listů kolem žilnatiny. Obecně mají rostliny obsahovat železo z 0,02 %, což se na první pohled může jevit jako velmi málo. Při dlouhodobém nedostatku tohoto prvku může nicméně rostlina uhynout – železo totiž zajišťuje nejen základní metabolismus rostliny, ale i metabolismus dusíku, syntézu chlorofylu či redoxní reakce.

Připravte si hnojivo z rezavých hřebíků

Pro zajištění prosperity vámi pěstovaných rostlin byste je měli v pravidelných intervalech přihnojovat. Pokud tuto „povinnost“ zanedbáváte, sledujte alespoň příznaky nedostatku jednotlivých prvků. Jakmile je zaznamenáte, neměli byste na nic čekat a svým rostlinám byste měli dopřát vzpruhu. Jestliže nechcete kupovat drahá průmyslová hnojiva, připravte si zálivku ze starých, rezavých hřebíků (postačí jich 6). Ty jednoduše vhoďte do plastové lahve s vodou a nechte je několik minut louhovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile se voda začne barvit dohněda, lahev s hřebíky zavřete a dobře protřepejte (pohyb napomůže rozpuštění rzi). Následně udělejte do víčka nebo hrdla lahve několik děr a krátce ji zahřejte nad plamenem (kvůli rozpuštění železa ve vodě). Hotové hnojivo přelijte do konvice a zalijte jím rostliny jako se standardní zálivkou. Pro optimální výsledky hnojte rostliny 1x měsíčně.

S jakými dalšími netradičními hnojivy jste se již setkali?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články