Včelařství v moderní době: Tradiční záliba má ve společnosti své důležité místo

Bez včel by svět nebyl takový, jaký ho známe. Tento drobný hmyz patří mezi velmi důležité členy živého společenství na zeměkouli.

                   

Jejich chov je zajímavým a užitečným koníčkem, kterému se věnují lidé ve svém volném čase. I zde dochází k modernizaci, což zjednodušuje péči o včely. Týká se to zejména monitorování včelstvech a jejich prostředí v úle.

Základní výbava každého včelaře

Včelaření je fascinující činnost, která přináší radost nejen z práce s včelami, ale i z užívání vlastního medu a dalších produktů. Aby však mohla být tato činnost provozována efektivně a bezpečně pro včelaře i včely, je nutné mít k dispozici kvalitní včelařské potřeby. Mezi základní vybavení patří včelařský kroj, který chrání před včelími píchnutími, kouřovačka usnadňující manipulaci s včelami, a různé typy nástrojů pro práci s úly a rámkama, jako jsou vyprošťovače rámků, škrabky či kartáče na včely. Dále je důležité mít kvalitní úly, které poskytují včelám vhodné životní podmínky, a samozřejmě nesmí chybět ani zařízení pro zpracování medu, včetně medometů a filtrů. Správně zvolené potřeby pro včelaře zajišťují nejen pohodlí a bezpečí včelaře, ale i zdraví a produktivitu včelstva.

i

Co by včelaři nemělo chybět v jeho výbavě

Zkušení včelaři již vědí, co potřebují mít k ruce. Začínající se teprve učí a zjišťují se všechny potřebné informace. Právě pro ně jsou úly se senzory ideálním řešením, protože se vyhnou zbytečnému otevírání úlů, když potřebují provést kontrolu. Kromě bydlení pro včelstvo je třeba dokoupit dýmáky a příslušenství, jako je například levandulové palivo, které má na včely uklidňující účinek.

i

Smetáčky, škrabky, bedny

Další nezbytností jsou smetáčky, jež slouží k ohleduplnému ometení včel z plástů připravených na vytočení medu. Vhodné je používat smetáčky se směsí umělých a přírodních vláken. K oddělení slepených nástavků a rámků je možné používat rozpěrák s dřevěnou rukojetí. Na čištění mateří mřížky slouží včelařská škrabka. Po ruce by měl mít včelař také bednu na přepravu rámků, řezací kolečko na mezistěny, ruční postřikovač nebo zvedací kleště. Na bohatou nabídku potřeb pro včelaře se můžete podívat na stránkách internetového obchodu www.vcelarstvi-razovi.cz. Jedná se o rodinnou firmu, která se včelařství věnuje již třetí generací.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články