Zloděje náhrobních svíček a kytek lze snadno zastrašit. Poslouží fixa a obyčejné kameny

Hřbitovy, místa klidu a památky našich milovaných, se stávají terčem zlodějů, kteří krádežemi kytic a svíček ničí vzpomínky a kouzlo onoho místa.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už se vám někdy stalo, že jste přišli na hřbitov, kde by měly být svíčky nebo květiny, ale nebyly tam? Asi si říkáte, že je nejspíš odnesl vítr, ale ten to nutně být nemusí. I když je hřbitov místem odpočinku našich zemřelých, stále se tam krade. Víte, jak ochránit věnce proti krádeži? Hřbitovní zloději nezahálejí a často vykrádají hroby o ty nejkrásnější věnce, které pak prodávají v jiných městech. Ukážeme vám, jak se proti těmto zlodějům bránit.

Zlodějům není nic svaté

V dnešní době jsou náklady na věnec tak vysoké, že mnoho lidí to považuje za dobrý byznys. Pod rouškou tmy se zloději vplíží na hřbitovy a berou nové kytice, aby je druhý den prodali v internetové aukci nebo na trhu v nedalekém městě. Ve chvíli, kdy zjistíte, že vámi umístěný věnec zmizel, pravděpodobně už dávno našel nového majitele. Existují určité metody, jak se proti hřbitovním zlodějům bránit.

Jak vyčistit náhrobek z pískovce, žuly a terazza: Skvěle funguje autošampon či voda s octem. Na mramor se musí opatrně

Dušičky jsou časem, kdy se na hroby blízkých kladou bohaté kytice květin a spousta svíček. Někteří lidé si chtějí své blízké připomenout co nejlépe, a tak pořizují třeba speciální lucerny na svíčky či drahé a honosné květiny, které se dokonale hodí na hrob, o čemž jsme na Adbz nedávno psali. V noci, kdy už všichni hroby navštívili, jsou pak hřbitovy terčem zlodějů, kteří ochotně berou cizí majetek. Mohou ho prodat nebo si ho vzít domů k použití na příští rok.

Ochraňte se před nimi

Krádež na hřbitově je ohavná věc a je třeba se proti ní chránit všemi prostředky. Web Genialne radí, že jedním z nich je podepisování věnců nesmazatelným fixem. Nikdo si nevezme ani neodkoupí věnec nebo svícen, který má viditelné stopy po předchozím majiteli. Tímto způsobem by bylo velmi snadné zjistit, že byl ukraden. Místo fixu můžete zkusit nalepit na vaše předměty těžko stíratelnou nálepku. I když zloději obecně používají nejrůznější metody a techniky, pokud si trvale poznačíte svůj majetek, máte větší šanci, že jej zloděj nevezme.

iZdroj fotografie: Pixabay

Květináče zkuste zatížit kameny a kytice spojte tak, aby se při vytahování mírně poškodily. Web StarTribune radí také pokusit se přivázat věnec či kytici pomocí drátu. Samozřejmě tak, aby estetický efekt nebyl narušen. Podobně v případě svíček a luceren. Vyplatí se je pro jistotu předem označit (např. znovu fixou), zvláště pokud jsou velké a honosné. „Složili jsme se se sourozenci na velký věnec, protože měl tatínek letos výročí úmrtí, jenže za dva dny byl pryč. Vůbec nechápu, jak si někdo může dovolit sáhnout na cizí hrob,“ řekla paní Anna O. z Přerova.

Hřbitovy jsou v dnešní době často vybaveny kamerovým systémem, takže lupičů podle webu iDnes přece jen ubývá. Nejhorší situace byla v 90. letech minulého století. Tehdy se kradlo opravdu ve velkém, dnešní situace je mírnější, ale nedá se říct, že je ideální. Kolem Dušiček chodívají na hřbitovy také početné kontroly městské policie, které monitorují okolí a chrání hroby.

Jak chráníte váš majetek před zloději?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články