Jak vyčistit náhrobek: Na žulu stačí ocet, s mramorem se musí opatrně
adbz.cz » Hobby » Jak vyčistit náhrobek z pískovce, žuly a terazza: Skvěle funguje autošampon či voda s octem. Na mramor se musí opatrně

Jak vyčistit náhrobek z pískovce, žuly a terazza: Skvěle funguje autošampon či voda s octem. Na mramor se musí opatrně

Nepodceňujte pravidelnou péči o hroby. Je dobré ale mít na paměti, že každý povrch náhrobku vyžaduje specifický přístup a prostředky.

umyvat nahrobek kartac
Zdroj fotografie: iStock

Dušičkové období je téměř za rohem a je tak nutné pomalu, ale jistě přemýšlet nad úklidem hrobu a obnovou náhrobku, aby vypadal opět jako nový. Přestože jsou firmy, které všechny související práce rády udělají za vás, jedná se pro někoho o zbytečný výdaj a raději se toho chopí sám. V tom případě je ale dobré vědět, jak zacházet s konkrétním materiálem. Některé povrchy se mohou nešetrnou manipulací a použitím nesprávných prostředků nenávratně poškodit.

Čisticí techniku volte podle materiálu

O hrob by se mělo řádně pečovat, a to ideálně pravidelně a několikrát do roka. Pokud to ovšem nestíháte, věnujte mu péči alespoň před Dušičkami.

Náhrobek z terazza

Terazzo je směs cementu a drobného štěrku. Ta je pak speciální úpravou broušena až do vysokého lesku. Jedná se o jeden z nejčastěji používaných povrchů pro náhrobky. Na jeho očištění je výtečný obyčejný šampon na auta, který povrch odmastí a zbaví skvrn od ptačího trusu. Nachystejte si potřebné množství teplé vody a zřeďte s šamponem v poměru 1 : 4. Vzniklou pěnu nechte působit, podle míry znečištění i několik hodin, a opláchněte teplou vodou.

Nakonec doleštěte jemným hadříkem. Šampon zbaví náhrobek i mechu, pokud je ale porost velký, budete muset použít kartáč a manuální sílu. Oproti tomu pískovcový náhrobek čistěte pouze čistou vodou formou tlakového čističe, párou či suchým ledem.

Žulový náhrobek očistí i ocet

Náhrobky z žuly si zachovávají svůj vzhled po velmi dlouhou dobu. I tak je ale pravidelná péče nevyhnutelná. Pro očištění nejprve nastříkejte pomocí rozprašovače na náhrobek destilovanou vodu, kterou ale můžete nahradit i octovou vodou. Pomník poté důkladně opláchněte čistou vodou a na odstranění nečistot použijte jemný kartáč. A buďte opatrní, žulu je možné poškrábat. Kámen neustále namáčejte střídavě čistou a octovou vodou. Na doleštění použijte speciální přípravky na žulu, aby nedošlo k poškození povrchu.

Čištění náhrobku houbičkou
Zdroj fotografie: Piqsels
Péči o náhrobek volte vždy podle povrchu, aby nedošlo k jeho poškození

U všech náhrobků je nutné se zbavit i skvrn způsobených voskem. Zatímco na většinu povrchů stačí termoska s horkou vodou a dřívko od nanuku, u žuly toto neplatí. Jelikož je to povrch velmi náchylný na poškrábání, potřebuje speciální zacházení. Velmi opatrně seškrábejte vosk škrabkou a na skvrnu aplikujte malé množství methylenchloridu a nechte několik minut působit. K tomuto účelu použijte ochranné rukavice. Očistěte jemným kartáčem a hadříkem vysušte. Následně pokapejte citronovou šťávou a po několika minutách otřete.

Mramor nesnese kyselé prostředí

V případě mramorového povrchu náhrobku se vyhněte používání octu, citronu a dalších kyselých komponentů. Ty by jej zničily. V prvé řadě je nutné celý hrob dobře zamést, aby byl zbaven prachu. Prach by po očištění zanechal viditelné skvrny. Na mramor použijte pouze speciální pasty, čističe a mýdla určená pro tento typ povrchu. Pouze ty jej uchovají v dobrém stavu po dlouhou dobu.

Květinová výzdoba hrobu
Zdroj fotografie: Piqsels
Správný výběr květinové výzdoby nepodléhá ani mrazu

Dobrý dojem dělá i výzdoba

Aby celé okolí hrobu vypadalo k světu, posbírejte popadané listí a bude potřeba i vyplít. Také květinová výzdoba dělá své. Správným výběrem dosáhnete krásně ozdobeného hrobu po celý rok, aniž by kvetoucí prvky potřebovaly častou výměnu. Některé rostliny jsou dekorativní celoročně a odolají i mrazu.