Jaké rostliny můžete použít k ozdobě hrobu v zimě | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Rostliny na hrob, které ho mohou zdobit po celý rok. Nevyžadují žádnou péči a vydrží i mrazy

Rostliny na hrob, které ho mohou zdobit po celý rok. Nevyžadují žádnou péči a vydrží i mrazy

Občas nás cesty zavedou na hřbitov, abychom zavzpomínali na své blízké. Můžeme tiše postát, zapálit svíčku nebo hrobeček ozdobit živou rostlinkou. Tyto jsou nejvhodnější.

hrob svicka pomnik
Zdroj fotografie: iStock

S postupujícím podzimem pomalu přichází čas Dušiček. Doba, kdy se jinak pochmurné a temné hřbitovy rozzáří záplavou hořících svíček. Přestože se tento svátek neřadí k nejoblíbenějším oslavám, jak je tomu v různých jiných zahraničních tradicích, přináší nám čas zpomalení a vzpomínek. Když už ne častěji, alespoň na dušičky se můžeme vydat na hřbitov a zavzpomínat na své blízké, kteří s námi již nejsou. Při té příležitosti můžete snadno jejich hrobeček ozdobit.

Výsadba rostlin na hrob

Ne každé rostlince se bude na hrobu dařit. Záleží na vlastnostech půdy, povětrnostních podmínkách a dostupnosti slunečního záření. Pokud ale hrob leží na vhodném místě, můžete jej květinami ozdobit. Vysázené rostlinky potřebují pravidelnou péči, a to pro vás může být skvělou příležitostí, jak udržovat alespoň nějaký kontakt se zesnulým. Na hřbitov tak můžete chodit pravidelně.

Jakými rostlinami hrob ozdobit v zimě

Aby hroby nezůstaly přes zimu holé a smutné, můžete je ozdobit rostlinami, kterým nevadí ani chladnější počasí. Takto ozdobený hrob bude příjemným místem, kde na svého zesnulého blízkého vzpomínat.

hrob s rostlinkami
Zdroj fotografie: Depositphotos

Violka alias maceška

Extrémně odolná a snadno zapamatovatelná rostlinka violka. Jedná se o velmi výjimečnou rostlinku, která je schopná kvést i v zimě. Každá barva má navíc svůj specifický význam. Růžová violka znamená věrnost v lásce. Bílá znamená nostalgii spojenou s první láskou. Fialová zase s pomíjivostí lásky. Tato rostlinka bude kvetoucí ozdobou až do dubna.

Hyacint krásně voní

I tato vznešená a voňavá květina dokáže zahnat hřbitovní šeď. Množství kudrnatých zvonkovitých květů různých barev bude zaručeně překrásnou ozdobou. Vybrat si můžete jakoukoliv barvu, nebo jednotlivé barvy nakombinovat. Překrásné jsou hyacinty v barvě modré, bílé, žluté, oranžové, červené nebo fialové. Navíc překrásně voní, což úplně promění atmosféru daného místa. Pokud není zima příliš krutá, můžou být dlouho příjemným společníkem.

Čemeřice vydrží i mráz

Další velmi odolnou rostlinkou je čemeřice. Vydrží v teplotách až do -15 °C a nepotřebuje příliš slunečního svitu. Tato nádherná rostlinka dokáže kvést i pod sněhem, a to až do března. Vybrat si můžete z čistě bílé barvy nebo z růžové a žluté. Kvetoucí čemeřice dokáže vnést kousek tepla do pochmurné atmosféry hřbitova.

cemerice kvet
Zdroj fotografie: Depositphotos

Chryzantéma dokáže kvést dlouho

Chryzantéma bývá často spojována se svátkem Dušiček, i když je škoda omezovat její využití pouze na jeden den v roce. Svými teplými barvami zpestří okolí hrobu a dokáže odolat i po část zimy. Přestože je u nás spojovaná s nešťastnými událostmi, v Japonsku bývá využívána při každoročním festivalu Štěstí, kdy symbolizuje dlouhověkost a radost.

Vřes vydrží až do jara

Pokud se obáváte tuhé zimy, tato rostlinka vám zaručeně nezmrzne. Vybrat si můžete z široké škály barev a v zimě hrobeček může krásně kvést až do května.

Inspirace: věnce a dekorace na dušičky