Vyrobte si sněhově třpytivé ozdoby na vánoční stromeček. Jedlá soda a škrob je vše, co potřebujete

Jedinečnou atmosféru Vánoc nevytváří pouze pohádkově bílá krajina, ale také nazdobená domácnost. Zkrášlete tu svojí pomocí dekorací, které si jednoduše vyrobíte sami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Advent je magické období, které začíná přesně čtyři týdny před Vánoci a trvá až do Štědrého večera; ten letošní začal 28. listopadu. Řada z vás má jistě již od první adventní neděle domácnost patřičně uklizenou a vyzdobenou. Lze proto předpokládat, že se právě chystáte péci cukroví a plánujete čas, který strávíte společně se svojí rodinou. Ovšem, protože vánoční výzdoby není nikdy dostatek, můžete společný čas strávit při její výrobě. Tyto luxusní ozdoby vám jednoduše učarují a navíc je snadno vytvoříte i s dětmi.

Na výrobu ozdob si připravte následující materiál:

  • 1 prázdnou sklenici o objemu 250 mililitrů
  • 1 sklenici jedlé sody
  • ½ sklenice bramborového škrobu (můžete použít i kukuřičný, ale v tom případě budou mít ozdoby lezce nažloutlou barvu)
  • ¾ sklenice vody

Z připraveného materiálu dokážete vyrobit kolem 45 kusů středně velkých a malých ozdob. Pokud byste chtěli vyrobit ozdoby třpytivé nebo voňavé, přidejte k nachystanému materiálu ještě preferovaný esenciální olej (budete ho potřebovat pouze několik kapek) a libovolný třpytivý prášek. Zvolíte-li kromě třpytivého také pigmentový prášek, získají vaše ozdoby i požadovanou barvu. Bez použití pigmentového prášku budou sněhově bílé. Použitím razítek na sušenky můžete výsledné ozdoby navíc snadno dekorovat.

Výroba chce trochu zručnosti, ale zvládnou ji i děti

Ze všeho nejdříve si připravíte hmotu, z níž budete ozdoby tvořit. K tomu budete potřebovat středně velký hrnec. Do hrnce nasypte všechnu jedlou sodu a bramborový škrob a promíchejte. Do směsi přilijte odměřenou vodu a rovněž důkladně promíchejte. Vzniklou směs, která působí krémovým dojmem, za stálého míchání zahřívejte na mírném ohni. Po chvíli ohřívání začne směs houstnout a probublávat. Vy ji míchejte tak dlouho, dokud nezískáte hmotu o konzistenci plastelíny.

Jakmile dosáhnete požadované konzistence, směs z plamene odstavte a nechte ji chvíli vychladnout. Ještě teplou hmotu vyklopte na vál či na pracovní desku a rukama prohněťte (stejně, jako když hnětete těsto na vánoční cukroví). Poté si vezměte k ruce váleček a hmotu rozválejte na tenký plát o tloušťce asi 3 až 4 milimetry. Abyste získali co největší počet ozdob, je dobré si hmotu rozdělit na několik částí a ty zpracovávat postupně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Do rozválené hmoty poté jednoduše vykrajujte s pomocí formiček na cukroví jakékoliv tvary. Samozřejmě ty, které jsou méně členité, budou jednodušší, a tudíž máte větší šanci, že se vám ozdoby zaručeně povedou. Pokud by se vám hmota přilepila na vál či pracovní plochu, jednoduše ji nadzvedněte za pomoci příborového nože. Nezapomeňte udělat do všech ozdob dírku na pozdější provlečení stužky či provázku pro zavěšení.

Ozdoby, které se vám nepovedou, můžete opravit – rukou je opět prohněťte a rozválejte na tenký plát, ze kterého je znovu vykrojíte. Hotové ozdoby umístěte na pečicí papír a nechte je zhruba 10 až 12 hodin tuhnout, než s nimi budete opět hýbat. Plně vytvrzené budou takto připravené ozdoby ovšem až za 3 nebo 4 dny. Až po této době je můžete jemným smirkovým papírem po okrajích obrousit do hladka a zavěsit na požadované místo.

Jaké ozdoby jste již (sami či s dětmi) vyráběli na Vánoce?

Zdroj: Better Homes & Gardens

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Darina Smoláková

Zobrazit další články