Domácí zubní pasta je dvakrát účinnější a šetrnější k zubům než ta kupovaná. Vyjde na pár korun a přípravu zvládne každý - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Domácí zubní pasta je dvakrát účinnější a šetrnější k zubům než ta kupovaná. Vyjde na pár korun a přípravu zvládne každý

Domácí zubní pasta je dvakrát účinnější a šetrnější k zubům než ta kupovaná. Vyjde na pár korun a přípravu zvládne každý

Zubní pastu používáme všichni. Z čeho se ale skládá? Zubní pastu nemusíte kupovat, dá se vyrobit i doma. Jaké ingredience tedy potřebujete?

zubni pasta
Zdroj fotografie: Pixabay

Zdravého chrupu a svěžího dechu můžete dosáhnout i přírodní cestou. Stačí k tomu znát recept na účinnou zubní pastu, kterou můžete vyrobit i doma. Velkou výhodou je cenová dostupnost surovin. Velmi častou základní složkou je kokosový olej, soda, citronová šťáva. Kdo by nechtěl zubní pastu, která nezabere mnoho času, působí antibakteriálně a ještě příjemně chutná?

Základní ingredience

Kokosový olej se dnes dá sehnat téměř v každém obchodě. Nenechte se zmást tuhou konzistencí. Ta povolí a přemění se na tekutou s vyšší teplotou. Není třeba ho nijak zvlášť zahřívat, stačí k tomu běžná teplota domácnosti kolem 22°C. Kokosový olej známý svými blahodárnými účinky na pleť, nehty i vlasy, umí zázraky i v ústní dutině. Tu totiž důkladně čistí, působí protizánětlivě, dokonce má i bělící účinky na zuby. 

food 3062139 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Další ingrediencí je jedlá soda, ta má antibakteriální účinky. Také se používá pro efektivní bělení zubů. Možné je použít i zelený jíl, ten seženeme v čisté formě v jakékoliv lékárně.

Recept

Smícháme 2 polévkové lžíce kokosového oleje, jednu lžičku jedlé sody. Přidat můžeme esenciální olej dle vlastních preferencí vůně i chuti pasty. Nejpoužívanější jsou Tee Tree, máta či eukalyptus pro své osvěžující účinky. Přidat můžete i čerstvé bylinky či koření jako například mletou skořici či vanilku pro sladkou chuť v ústech.

lemon 906141 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Všechny suroviny dobře promíchejte a uskladněte v uzavíratelné sklenici. Poté dejte do lednice a počkejte, až směs ztuhne, občas zamíchejte. Po spotřebování můžete vyzkoušet opět jinou příchuť zubní pasty dle libosti.

Zdroj: Ask the Dentist