Neopatrné čištění hrobu může vyjít na desítky tisíc korun
adbz.cz » Hobby » Odstranění nečistot z náhrobku, aby nedošlo k poškození: Kameník doporučuje horkou vodu a dřevěnou špachtli

Odstranění nečistot z náhrobku, aby nedošlo k poškození: Kameník doporučuje horkou vodu a dřevěnou špachtli

Svíčky a ozdoby na hrobě za sebou umí zanechat pěknou spoušť. Zbavte se nevzhledných nečistot tak, abyste citlivý povrch nepoškodili.

nahrobek
Zdroj fotografie: Depositphotos

Během Dušiček vzpomínáme na ty, kteří tu s námi již nejsou. Jejich hroby a náhrobky udržujeme v čistotě a pořádku. Bohužel vedle všudypřítomného plevele a jiných přírodních nečistot jsou to často právě různé ozdoby a svíčky, které hrob nejvíce zašpiní. S pomocí jednoduchých triků a surovin, které máte určitě doma, je možné dát zase vše rychle do pořádku.

Vosk z hrobu dostanete pomocí horké vody

Rozbitá nebo spadlá svíčka a z ní vytékající vosk dokáže zanechat na náhrobku opravdové škody. Po jeho odstranění na hrobu zůstávají nevzhledné fleky, které hyzdí celkový dojem opečovávaného místa posledního odpočinku. Není nic jednoduššího než si doma připravit termosku s horkou vodou a vosk jemně oškrábat s jejím použitím. Na mastné fleky pak podle všeho stačí jarová voda, která šetrné rozpouští právě mastnoty.

Dle webu VeseleBydlení používaly naše babičky na čištění hrobu od mastných fleků sépiovou kost. Dalším účinným prostředkem při péči o hrob je kyselina citrónová, která si spolehlivě poradí také se rzí. Nepoužívejte ji ale na mramor. Rez na hrobech často zanechají plechové části různých ozdob a svícnů. Krátce po svátcích proto hrob raději zkontrolujte a tyto zrezlé nevzhledné předměty odstraňte.

Pamatujte, že při čištění náhrobního kamene byste si vždy měli počínat velmi opatrně. Při hrubém zacházení hrozí jeho nenávratné poškození. Myslete na to, že jde o položku stojící i desítky tisíc korun. Oprava náhrobního kamene by vás mohla přijít draho, nehledě na citovou hodnotu hrobu zesnulého. Údržbu hrobu a k tomu použité prostředky si proto vždy promyslete, nebo zkonzultujte s odborníkem, nejlépe kameníkem.

náhrobní kámen na hřbitově
Zdroj fotografie: Pexels
O náhrobek je potřeba pečovat, ale velmi jemně a opatrně

Pozor na poškození náhrobku

Web PrimaReceptář upozorňuje, že určité věci a metody byste k čištění náhrobku neměli použít. K nenávratnému poškození náhrobku by mohlo rozhodně dojít pomocí bělidla, které na náhrobcích zanechává usazeniny, ty by pak mohly vést k popraskání kamene. Nevhodné je také použití drátěných kartáčů nebo vysokotlakových čističů, u kterých hrozí mechanické poničení hrobu.

Pan Karel K. z Hradce Králové se živí jako kameník a důrazně nedoporučuje k údržbě různé elektrické nářadí. „Po jeho použití se často setkáváme s fatálními následky, které opravdu není jednoduché napravit. Ideální je horká voda a dřevěná špachtle.“ Jednoduše je třeba pracovat velmi opatrně a jemně. A aby byl celý hrob v hezkém stavu, ozdobte ho květinami, některé jej budou zkrášlovat klidně celý rok – které to jsou, si můžete přečíst na Adbz.