Potřete tím kohoutky a 21 dní vodní kámen neuvidíte
adbz.cz » Hobby » Díky obyčejné svíčce zmizí vodní kámen až na 21 dní

Díky obyčejné svíčce zmizí vodní kámen až na 21 dní

Vodovodní baterie v kuchyni a koupelně se kvůli vodnímu kameni jen velmi špatně udržují skutečně čisté. Obyčejná svíčka vám s tímto problémem může pomoci.

svicka kohoutek vodni kamen
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Existuje ovšem poměrně jednoduchý domácí trik. Neřeší problém navěky, uleví vám však od něj až na tři týdny. Tyto skvrny a usazeniny jsou zhoubou mnoha domácností, protože na ně vždycky padne zrak. A ať kohoutky umýváte jakkoli důkladně, za den či dva se na nich šmouhy zase zjeví. K trvalejší ochraně hladkého povrchu přitom stačí použít dvě věci. Navíc je nejspíš už máte doma, takže nemusíte nic kupovat a investovat peníze navíc.

Odkud se povlak vlastně bere?

Příčina je zcela jednoduchá, jde samozřejmě o důsledek přítomnosti vody. Především tedy tvrdé vody. Jakmile její kapky zůstanou na povrchu kovu, za nějakou dobu se odpaří a nechají na místě usazeninu. Ta je tvořena převážně sloučeninami hořčíku a vápníku. Což také znamená, že vzniku těchto skvrn nelze zcela zabránit. Pokud ovšem čištění kohoutku trochu vylepšíte, budete se s usazeninami tohoto typu setkávat mnohem méně často. I úklid bude snazší.

svicka bila
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak na leštění kohoutku?

K odstranění vodního kamene existuje hned několik postupů a receptů. Dá se použít například dřevěný popel a zbytky jsou hned pryč. Jde ovšem jen o odstranění následků, nikoli ochranu konkrétního místa před návratem vodního kamene. K tomu bude potřeba něco zcela jiného. Velmi snadným a současně účinným způsobem je použití svíčky spolu s jemnou utěrkou, ideálně z mikrovlákna. Přeleštění vodovodní baterie pak přináší překvapivý efekt.

Jaký je konkrétní postup?

Použijte zcela obyčejné podlouhlé bílé svíčky, nikoli tedy „čajovky“, kalíšky. Jde o variantu nejpohodlnější a cenově nejdostupnější. Celý kohoutek svíčkou důkladně promažte, pak ho začněte leštit hadříkem z mikrovlákna. Vyplatí se krouživé pohyby, dokud se všechen povrch nebude perfektně lesknout. Parafín ze svíčky usnadní proudění okolního vzduchu. Na povrchu se tak nebude usazovat voda, a tedy ani vodní kámen. Jde vlastně o typ impregnace.

umyvadlo myti rukou
Zdroj fotografie: Pixabay

Co ale s tvrdou vodou?

Přestože vám tento recept drasticky sníží frekvenci výskytu vodního kamene až na 21 dní, nevydrží věčně. Krystalky uhličitanu vápenatého se usazují vždy tam, kde chladne teplá voda. Silně zásaditý vodní kámen podléhá kyselině citronové, citronové šťávě i octu. Není také od věci nechat si změnit pH vody, která vám doma teče. Podle lokality a kvality potrubí můžete mít extrémní úroveň. Nejde totiž jen o estetický problém, usazeniny snižují životnost spotřebičů.

V závislosti na okolnostech a domácích podmínkách se pak u specialisty informujte na možnosti změkčení vody. To totiž odstraní hlavní příčinu – vodu, která kámen přináší. Recept se svíčkou je snadný pro domácí použití, stále jde však jen o lepení důsledku.