Uklidit hrob bude hračka, když si na hřbitov vezmete klíčovou věc
adbz.cz » Hobby » Jak vyčistit hrob od mechu, vosku a ostatní špíny: Práci ulehčí termoska s horkou vodou a dřívko od nanuku

Jak vyčistit hrob od mechu, vosku a ostatní špíny: Práci ulehčí termoska s horkou vodou a dřívko od nanuku

Odstranit nečistoty, mech nebo třeba vosk z kamenných, žulových či mramorových náhrobků jde obtížně, zejména pokud se péči o hrob věnujete jednou za rok.

cisteni hrobu rukavice
Zdroj fotografie: iStock

Starost o hroby lidé trochu zanedbávají. Uctít památku svých zesnulých blízkých chodí na hřbitov jen o Dušičkách, Vánocích nebo Velikonocích. A právě v tomto období je nejvíc vidět upravené pomníčky. Poradit si s jejich úklidem ale není snadné, zejména když se lidé o hrob nestarají pravidelně. Nečistoty, mech, rozlitý vosk ze svíček – to vše se těžce odstraňuje. Pokud si ale pravidelně uděláte na péči o náhrobek čas a vsadíte na několik osvědčených triků, bude to hračka.

Bez teplé vody to nepůjde

Než vyrazíte na hřbitov, abyste dali rodinný hrob do pořádku, rozhodně nezapomeňte jednu klíčovou věc. Termosku s horkou vodou. Bude se vám hodit na mech i vosk. Nejednou jste jistě při úklidu narazili na mech, který rostl na náhrobku. A přestože jste ho pořádně drhli, velká sláva to nebyla. Můžete vyzkoušet chemické prostředky z obchodů, ale mnohem lepší a šetrnější variantou je trik z kategorie babských rad.

Potřebovat budete hadřík, teplou vodu, houbičku, kartáček na zuby nebo obyčejný a kostku šedého mýdla, které se pomalu zase vrací do českých domácností. Postup likvidace nevítaného zelenošedého hosta na náhrobku je jednoduchý.

  • Mech pořádně zalijte teplou vodou.
  • Porost potřete pečlivě šedým mýdlem.
  • Houbou mýdlo důkladně napěňte.
  • Kartáčkem povrch vydrhněte, včetně všech skulin.
  • Opláchněte povrch.
  • Nakonec ho vysušte hadříkem.

Opatrně s choulostivým mramorem

Podobně snadno si poradíte i v případě, že na náhrobku ulpěl vosk ze svíčky. Zbavit se ho je opravdu oříšek. Ale s teplou vodou to půjde mnohem lépe. Stačí, když vosk trochu polejete a počkáte, až změkne. Pak ho opatrně odlepíte, můžete použít i špachtli třeba z nanuku. Pokud na povrchu zůstaly zbytky, půjdou lehce odstranit s pomocí šedého mýdla nebo citronu. Rozhodně není dobrý nápad použít drátěnku, která by povrch mohla poškrábat.

hrob hrbitov svicky
Zdroj fotografie: Pixabay

Na některé hroby lze použít také prostředek na mytí nádobí, ale třeba žulové pomníčky by mohl poškodit. K jejich čištění použijte pouze teplou vodu a ocet. Mramorové desky jsou obzvlášť choulostivé, takže potřebují zvláštní péči. Odolné nečistoty z nich vyčistíte pastou, kterou si smícháte z jedlé sody a peroxidu vodíku. Aby úklid hrobu dopadl co nejlépe, nezapomeňte se také vybavit koštětem na zametání.