Za bydlení v nájmu letos spousta Čechů zaplatí až 250 000 Kč navíc
adbz.cz » Hobby » Bydlení v nájmu letos spoustu Čechů zruinuje. Někteří musí zaplatit až 250 000 Kč navíc

Bydlení v nájmu letos spoustu Čechů zruinuje. Někteří musí zaplatit až 250 000 Kč navíc

Pokud poničíte pronajatý byt nebo jeho vybavení, může po vás jeho majitel žádat nemalé peníze na jeho opravu a náhradu škody.

ceske penize penezenka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud bydlíte v pronajatém bytě, může se vám to pěkně prodražit. Pro některé nájemce to totiž znamená zaplatit až 250 000 Kč navíc. Jak je to možné?

Pokud byt zničíte, náklady jdou za vámi

Pro většinu lidí je samozřejmost, že pokud bydlí v pronajatém bytě, musí se k němu chovat s úctou. Proto by rozumně smýšlejícího člověka nenapadlo, aby ničil vybavení bytu nebo jakýmkoli jiným způsobem devastoval samotnou nemovitost. Najdou se mezi námi ale i tací, kteří se chovají úplně naopak.

Je celá řada pronajímatelů, kteří mají bohužel negativní zkušenost s nezodpovědnými nájemníky. Ti třeba nejenže dlouhodobě neplatili nájem, ale zároveň třeba vybavení bytu záměrně a cíleně likvidovali a ničili. V tu chvíli si asi neuvědomovali, že ve chvíli, kdy budou byt předávat pronajímateli, veškeré náklady jdou na jejich triko.

Můžete zaplatit i 250 000 Kč navíc

Ve chvíli, kdy po skončení nájemní smlouvy předáváte zdevastovaný byt, můžete být vystaveni situaci, že po vás pronajímatel bude chtít uhradit výdaje potřebné na jeho opravu. Takové výdaje se klidně mohou vyšplhat až na částku 250 000 Kč – pokud poničíte nábytek, elektrospotřebiče, podlahu a podobně.

Podle deníku iDnes je nájemník povinen odevzdat byt v takovém stavu, ve kterém ho přebíral. A to nehledě na běžné opotřebení při denním užívání. Pokud pronajímatel zjistí, že došlo k poškození bytu, má právo po nájemníkovi vyžadovat náhradu škody. Nároku se může domáhat podáním žaloby.

Nájemníka můžete vystěhovat

Pokud pronajímáte byt člověku, který dlouhodobě neplatí a dluží vám za nájem, můžete mu podle webu Peníze vypovědět nájemní smlouvu na dobu určitou i neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou. Začíná běžet od prvního kalendářního dne v měsíci, který následuje po doručení výpovědi nájemníkovi.

najemni smlouva penize
Zdroj fotografie: Nikol Kolomazníková pro adbz

Pokud vám nájemník dluží za nájem a služby za tři měsíce a více, můžete mu dát okamžitou výpověď bez výpovědní doby – v takovém případě pak nájem končí doručením výpovědi. Pozor si dejte na situaci, kdy nájemník tři měsíce platí nájem a služby jen částečně, pak nelze okamžitou výpověď podat.

Byty předávají v hrozném stavu

Bohužel se stává poměrně často, že pronajímatel je nucen převzít byt po nájemníkovi, který se k němu choval naprosto otřesně. Na jeden z takových případů upozornil web MRA, který se zmínil o zdevastovaném bytu plném odpadků, jenž otřásl i otrlými pracovníky.

Stav bytu, který po sobě zanechali neplatiči, se dal údajně popsat jako „jen pro silný žaludek“. A takové situace nastávají bohužel až příliš často. Vystěhovat problémové nájemníky přitom kolikrát může být pořádně tvrdý oříšek. Proto, pokud se chystáte k pronájmu nemovitosti, dobře zvažte, koho si do bytu pustíte.