Jana chtěla prodat šaty za 150 Kč, místo toho přišla o 90 000 Kč a zbyly jí jen oči pro pláč. Nenechte se nachytat jako ona
Internetoví podvodníci se čím dál častěji vydávají za kupující. Trikem vás oberou o citlivé údaje a připraví o celoživotní úspory.
Nákup a prodej zboží prostřednictvím internetových bazarů, kterými jsou například Vinted, Bazoš, Sbazar nebo Marketplace, získává mezi lidmi stále větší oblibu. S rostoucí četností obchodů nicméně narůstá i riziko podvodu. Své o tom ví i naše čtenářka Jana D., která se nechala napálit falešným kupujícím. Pomocí manipulací a sugestivní komunikace ji připravil o celých 90 000 Kč.
Místo zisku osobní bankrot
Jana je mladá studentka ze Středočeského kraje, která prostřednictvím internetových bazarů prodává své nepotřebné věci již několik let. Až dosud měla štěstí na poctivé kupující. Osudnými se jí minulý měsíc staly jarní šaty, které chtěla prodat za 150 Kč na facebookovém online tržišti Marketplace. Téměř okamžitě poté, co nabídla šaty k prodeji, ji oslovila jakási „paní“, která měla zájem je zakoupit.
I přesto, že Jana o podvodech na internetu věděla, nechala se pomocí manipulativní komunikace přimět ke sdělení svých citlivých údajů. Kromě celého jména a adresy neznámému útočníkovi sdělila i číslo své karty včetně CVC (trojmístný kód na rubové straně platební karty) a data expirace. Poté šlo vše ráz naráz. Místo obdržení slibovaných peněz jí z účtu během hodiny zmizelo na 90 000 Kč.
Obezřetnost je víc než namístě
O podobných případech, kdy domnělý kupující obere prodejce, informují média, například SeznamZprávy nebo Dvojklik (internetový magazín společnosti ESET) čím dál častěji. Bohužel ani opakovaná varování, aby lidé nesdělovali své osobní údaje, nepomáhají četnost podvodů snižovat. Věděli jste, že vaše citlivé údaje (dokonce pouhé jméno či adresa) jsou na černém trhu velmi ceněné?
A tušili jste, že podvodníci dále obchodují i s přístupovými údaji do vašeho internetového bankovnictví, popřípadě s údaji k platební kartě? Abyste se nenechali napálit, zapamatujte si, že žádnému kupujícímu nemáte nikdy sdělovat detaily ke své platební kartě, přístupové údaje do internetového bankovnictví nebo klikat na jakékoliv odkazy, které vás vyzývají k provedení platby.
Jestliže byste přeci jen na podvodníka narazili, Policie ČR vás dále nabádá, abyste s útočníky nekomunikovali. Rovnou je nahlaste příslušné platformě (pro Marketplace je to Facebook), popřípadě PČR. Kontrolovat byste měli i adresy navštěvovaných domén a přihlašovacích stránek do internetového bankovnictví.