Pěstování ananasu na parapetu paneláku. Stačí dodržet tento postup
adbz.cz » Hobby » Pěstovat ananas můžete klidně i v paneláku. Bohatě stačí zrecyklovat zbytky ze snědeného plodu a vytrvat

Pěstovat ananas můžete klidně i v paneláku. Bohatě stačí zrecyklovat zbytky ze snědeného plodu a vytrvat

Nemusíte neustále kupovat ananas, abyste si vychutnali jeho sladkou a šťavnatou chuť. Dobře vám totiž poroste i na parapetu, kde si můžete vypěstovat vlastní úrodu.

ananas
Zdroj fotografie: Depositephotos

Pokud také patříte mezi milovníky tohoto tropického ovoce, pak byste si rozhodně měli zkusit vypěstovat svou vlastní úrodu. Potřebovat budete jen pořádnou dávku trpělivosti. Nakonec však budou plody lahodnější než ty, které byste si mohli koupit v obchodě. Jeho pěstování podle webu NeleňProZeleň zvládne i úplný začátečník. Stačí jen dodržovat tato pravidla.

Rozmnožte kousek z obchodu

Abyste si tuto pochoutku doma vypěstovali, nemusíte nutně kupovat nová semena ani již vzrostlé sazenice. Ve skutečnosti vám postačí zbytek z ovoce, které zakoupíte v libovolném obchodě, jak jsme psali už dříve na adbz. Potřebovat totiž budete jen jeho listovou korunku. Jeho dužinu tak můžete stále jakkoliv zpracovat nebo si na ní jednoduše pochutnat. Já jej mám nejradši čerstvý nebo grilovaný, toho bych se asi nikdy nepřejedla.

Jak upravit ananas

Jakmile listovou korunku ananasu odříznete, měli byste z ní odstranit také nejnižší listy a zbytek dužiny, aby nedošlo ke vzniku hniloby nebo plísní. Takto připravenou korunku vložte do sklenice s vodou tak, aby se její hladina dotýkala pouze nejnižší částí. Sklenici pak postavte na slunné a teplé místo a čekejte, až se objeví kořínky. Ty by měly dorůst délky alespoň 8 cm, jak jsme doporučovali už v předešlém příspěvku na adbz.

rostlina anananasu
Zdroj fotografie: Pixabay
Pěstování ananasu je snadné, chce to ale pořádnou dávku trpělivosti.

Kdy přesadit ananas do květináče

Ananas ve sklenici nezapomeňte pravidelně kontrolovat. Potřeba je také doplňovat a měnit vodu ve sklenici, aby vám i nadále dobře prospíval. Zhruba po 20–30 dnech bude mít kořínky dostatečně dlouhé a silné, abyste jej mohli přesadit do květináče. Ten nejdříve naplňte velmi úrodným a dobře propustným substrátem, který umožní odtok přebytečné vody i přístup vzduchu ke kořenům.

Jak pečovat o ananas

Rostlina potřebuje dostatek vody, avšak vyhněte se jejímu přelévání. Většinou stačí jedna vydatná zálivka za 1–2 týdny. V zimě pak můžete zálivku podle portálu ZahrádkářskáPoradna více omezit. Než vám ananas dozraje, trvá to zpravidla 2–3 roky, výjimečně si však na jeho plody můžete počkat klidně i 5 let, jak potvrzuje i naše čtenářka Petra J. z Hlučína: „Zkusili jsme ananas pěstovat doma. Po 4 letech jsme už ani nedoufali, že by mohl plodit. Další rok nás ale čekalo velké a sladké překvapení.“

Jak doma pečovat o ananas