Vypěstujte si ananas v obýváku. Chutná úplně jinak než ten kupovaný
adbz.cz » Hobby » Pěstování ananasu doma: Pár měsíců to sice trvá, ale odměnou je sladká a plnější chuť než u kupovaného

Pěstování ananasu doma: Pár měsíců to sice trvá, ale odměnou je sladká a plnější chuť než u kupovaného

Ovoce vypěstované doma je vždy chutnější, než produkt koupený v obchodě, a o ananasu to platí stejně. Vypěstujete ho i ze zbytku koupeného plodu.

Pěstovat ananas doma v květináči
Zdroj fotografie: iStock

Ananas je druhem bromélie. Komerčně se pěstuje v tropickém podnebí v Jižní a Střední Americe a také na Havaji. V našem podnebí je možné si doma vypěstovat vlastní rostlinu z již zralého tropického ovoce zakoupeného v obchodě. Správně zralý ananas, který je potřeba pro vypěstování vlastní rostliny, se pozná většinou podle barvy. Hledejte ananas s co nejvíce žlutou slupkou. Příliš tmavě zelený je nedozrálý a oranžový zase moc přezrálý.  

Hlavní je vybrat správný kus ovoce 

Pokud jste našli ten správný a akorát zralý kus tropického ovoce, můžete se pustit do práce. Nejdříve opatrně odřízněte korunku plodu. Zkuste odříznout listy ananasu, nebo je odstranit pouhým otočením. Zbytek dužiny pak jde lehce odstranit ostrým nožem. Pozor na poranění rukou, listy ananasu můžou být špičaté a ostré, lepší je proto nasadit si zahradnické rukavice.  

Jak pěstovat ananas doma

Stejně jako horní kus stonku se odstraní také ten spodní. Hledejte pod ním kořenová primordia (skupiny buněk tvořící základ kořene), která vypadají jako prstenec drobných hnědých teček. Pokud jste našli kořeny ananasu, máte skoro vyhráno. Pro začátek je musíte správně osušit, což může trvat i několik dní v závislosti na vlhkosti. Proto nechte stonky i s kořeny uložené na teplém a slunném místě s dobrou cirkulací vzduchu. Tím zabráníte vzniku hniloby a usnadníte sušení. 

Jak pěstovat ananas doma
Zdroj fotografie: Depositphotos

Korunku ananasu poté vložte do skleněné nádoby. Sklenici naplňte teplou vodou a ponořte do ní spodní část stonku. Listy zabrání sklouznutí rostliny do sklenice. Někteří pěstitelé tento krok vynechávají a zasadí korunku ananasu přímo do půdy. V tomto případě je jen na vás, jaký postup zvolíte. Vodu ve sklenici měňte každých pár dní a pozorujte, jak váš ananas prospívá.  

První kořínky už jsou na světě 

Přibližně po týdnu byste si mohli všimnout drobných vlásenkových kořínků, které vyrůstají ze spodní části stonku. Jakmile tyto kořeny dosáhnou délky přibližně 8 cm, je čas přesadit ananas do květináče. Dorůstání kořenů ananasu do vhodné délky může trvat i několik měsíců, proto se nelekejte, začnou-li spodní listy rostliny hnědnout. Pokud jsou některé listy zelené, je váš ananas stále v pořádku.  

Ananas zasaďte do vhodného květináče, použijte nejlépe kvalitní organickou zeminu vhodnou pro sukulenty. Koruna ananasu musí zůstat trčet z květináče. Prvních pár dní rostlinu nechte na nepřímém světle a až později, když bude řádně zakořeněná, ji přemístěte na přímé slunce a dopřejte jí pravidelnou zálivku.

Jak pěstovat ananas doma
Zdroj fotografie: Depositphotos

Doma vypěstovaný ananas a plody

Pěstování ananasu v domácích podmínkách je časově náročnější projekt, který se ale rozhodně vyplatí. Jeho plody jsou chutnější a šťavnatější, než ty kupované.