Hrnkové růže mohou v obýváku kvést roky, když víte, jak na to. Milovníci pokojových květin radí tyto triky

Pokud nemáte zahradu, ale přesto po růžích toužíte, můžete sáhnout po hrnkových růžích. Díky těmto pár zaručeným trikům prodloužíte jejich životnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle mnohých je růže královnou okrasných květin. Její tvar, vůně a barevná rozmanitost zaujmou kdejakého kolemjdoucího. Symbolika této květiny a četné způsoby jejího využití ji tak dělá pro náš život téměř nepostradatelnou. Nyní se její krásou můžete kochat, i když nemáte vlastní zahrádku. V různých barvách jsou hrnkové růže k dostání v mnoha obchodech. Stačí pár truhlíků, a i váš obývák ožije létem.

Bezodkladná péče

Hrnkové růže jsou ideální jako dárek, protože vydrží déle než řezané květiny. Můžeme jimi zpestřit i vlastní obývák. Jediným nemilým problémem je, že v bytě nevydrží příliš dlouho. Sami můžete prodloužit životnost těchto růží. Kdo by se taky rád loučil s tak krásnou společnicí? S těmito triky nebudete muset.

Podstatná část kupovaných rostlin je zasazována do světlé rašeliny, která postupem času ztrácí své živiny. Navíc nedokáže správně odvádět vodu a rostlina je tak vystavena většímu riziku vzniku plísní. S péči začněte nejlépe hned po příjezdu domů. Růži nejprve omyjte vlažnou vodou a následně přesaďte do připraveného většího květináče s vhodnou zeminou.

Správné přesazení a následná péče

Růži vyjměte z květináče a obnažte její kořeny. Ty mohou být někdy prorostlé ochrannou sítí, dejte proto velký pozor, aby při jejím odstraňování nedošlo k poškození kořenů. Kořeny rostliny omyjte velkým proudem vody. Tento krok je obzvlášť důležitý, protože se jím zbavíte značné části chemikálií používaných výrobci. Dostatečným množstvím vlažné vody omyjte i zbytek rostliny.

iZdroj fotografie: Piqsels

Nový květináč nemusí být o moc větší než ten původní. Příliš velký květináč by bránil růži v kvetení. Zvolte květináč maximálně o 5 cm větší. Nejprve na jeho dno nasypte hliněné granule o velikosti přibližně 1 cm. Připravená zemina by měla být vlhká a vzdušná. Ideální je použít speciální zeminu pro růže. Část navrstvěte na granule, postavte růži a dosypte zbytkem zeminy. Dejte pozor, aby byla růže zasazena ve stejné hloubce jako před přesazením.

Takto připravenou rostlinu umístěte na polostinné místo. Omytou a přesazenou růži pořádně zalijte vodou obohacenou o regulátor růstu, který je běžně k dostání v různých obchodech. Jakmile se veškerá voda vsákne, vytvořte kolem růže fóliovník. Stačit vám k tomu bude plastový sáček. Dejte však pozor, aby se jeho stěny nedotýkaly listů růže. Každý den sáček na chvíli sundejte a nechte růži vyvětrat. Vadnoucí lístky vždy hned odstraňte.

Jaká je vaše oblíbená pokojová květina?

Inspirujte se, jak množit růže

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články