Vypěstovat si ananas je hračka. Chutná mnohem lépe než kupovaný
adbz.cz » Hobby » Z koupeného ananasu lze vypěstovat nový. Chuť se s tím z obchodu ani nedá srovnávat

Z koupeného ananasu lze vypěstovat nový. Chuť se s tím z obchodu ani nedá srovnávat

Ananas je krásná tropická rostlina a můžete si ji zkusit vypěstovat i sami z koupeného ananasu. Cesta za šťavnatým ovocem je však jen pro trpělivé.

pestovat ananas kvetinac
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jste nadšení pěstitelé a milujete rostliny, bude pro vás vypěstování vlastní rostliny ananasu zábavou a obohacujícím zážitkem. Připravte se však na to, že první plody budete sklízet za 1–3 roky. Rostlina ananasu je však sama o sobě velmi dekorativní, a tak i bez ovoce udělá doma velkou parádu. Jak tedy z kupovaného ananasu vypěstovat tuto tropickou krásku?

Rostlinu vypěstujete z listové korunky

Vyberte si zralý ananas se zdravými zelenými listy. Hledejte ten pevný, který není příliš přezrálý. Koruna ananasu (listový vrchol) by měla být čerstvá a neporušená. Odřízněte korunu z horní části ananasu. Dejte pozor, abyste nepoškodili základnu listů. Nyní odstraňte několik spodních listů, abyste odhalili stonek. Korunku nechte několik dní zaschnout, aby se oblast řezu zahojila a zabránilo se hnilobě.

Umístěte ji na dobře větrané místo mimo přímé sluneční světlo. Mezitím si vyberte květináč s dobrou drenáží, protože ananas preferuje dobře propustnou půdu. Zpočátku ho můžete umístit do menšího, ale počítejte s tím, že konečná nádoba bude mít cca 20 litrů. Květináč naplňte směsí pro pěstování kaktusů, nebo smíchejte rašelinu, písek a perlit.

nakrájený ananas
Zdroj fotografie: Freepik

Jakmile koruna uschne, můžete ji namočit do zakořeňovacího simulátoru (není nutné) a zasadit do připravené směsi. Základnu koruny vložte do půdy a listy nechte nad povrchem. Jemně přitlačte zeminu kolem základny, abyste korunku zajistili na místě. Umístěte ananas na místo s jasným nepřímým slunečním světlem.

Dejte mu světlo, teplo a vlhkost

Ananasu se daří v teplotách mezi 21–29°C. Preferuje také vlhké prostředí, ale nesnáší přemokření. Se zálivkou tedy opatrně. Ananas nesmí zcela vyschnout, ale nesmí být ani příliš přemokřený. Nechte vždy horní 2 cm půdy uschnout a poté ji teprve navlhčete (ideálně vodou z rozprašovače). Chcete-li zvýšit vlhkost, můžete poblíž rostliny umístit podnos naplněný vodou, použít zvlhčovač vzduchu, nebo rostlinu zabalit do polootevřeného igelitu, a simulovat jí tak tropické klima.

Ananas v květináči
Zdroj fotografie: Freepik

Ananas zakoření za 1–3 měsíce a vyžene nové listy. V tuto chvíli můžete rostlinu přesadit do většího květináče a začít s hnojením. Použijte vyvážené hnojivo se stejným poměrem dusíku, fosforu a draslíku. Během vegetačního období přihnojujte každé 2 měsíce. Jak ananas poroste, bude časem potřebovat oporu, aby se nezlomil. Zapíchněte tedy do květináče tyčku, abyste mu zajistili stabilitu.

Ananas roste pomalu a může trvat 1–3 roky, než začne produkovat ovoce. V létě můžete rostlinu přemístit i ven. Ty nejideálnější podmínky pro kvetení a plození jí však poskytne především skleník, který je tropickému klimatu nejblíže. I bez plodů je však ananas velmi pěknou okrasnou rostlinou a vypěstovat si vlastní tropickou rostlinu je opravdový zážitek.