Charakteristika a pěstování ananasovníku | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Koupený ananas jde doma zasadit a do nekonečna pěstovat. Rozdíl chuti a šťavnatosti se ani nedá srovnat

Koupený ananas jde doma zasadit a do nekonečna pěstovat. Rozdíl chuti a šťavnatosti se ani nedá srovnat

Ananasovník je rostlina s nádhernými listy a péče o něj není žádná věda. K jeho vypěstování vám bude stačit pouze plod zakoupený v jakémkoli obchodě.

pineapple houseplant in purple planter hero
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ananasovník, vědeckým názvem Ananas, je rostlina z čeledi broméliovitých (Bromeliaceae). Oproti jiným broméliím se liší tím, že neroste v korunách stromů, ale v půdě. Jeho listy, které mají na svých hranách ostré trny, vytváří růžici velkých rozměrů. Květy má poněkud nenápadné a v jarních měsících se přetváří v plody, které každý z nás dobře zná ze supermarketů a prodejen ovoce a zeleniny. Mnoho z nás ovšem neví, že si tuto rostlinu můžeme snadno vypěstovat i doma.

Vyberte ten správný kus

Vitální ananasovník si můžete snadno vypěstovat z již zakoupeného plodu. Při jeho výběru nezáleží na velikosti, tvaru, ani kráse. Musíte ovšem dbát na to, aby:

  • byl co nejčerstvější,
  • se na něm nenacházely žádné stopy mechanického poškození,
  • měla jeho listová růžice živý a nepoškozený střed,
  • jednotlivé listy nešly volně vytrhnout.
ananasy plody ruzice obchod e1641985122671
Zdroj fotografie: Pixabay

Dejte pozor na zahnívání

Dalším krokem je příprava vrcholové růžice. Tu kroucením oddělte od plodu. Jedná se o nejefektivnější způsob jejího oddělení. Kdybyste sáhli po noži, nepovedlo by se vám od vršku dostat veškerou dužinu. To by pak mohlo vést k zahnívání a vaše snažení by bylo k ničemu. Růžici po odkroucení opláchněte pod proudem tekoucí vody a opatrně z ní odtrhněte poslední čtyři řady listů.

ananas listova ruzice oddelena
Zdroj fotografie: Depositphotos

Dále je na řadě nachystat si sklenici, ve které bude ananas pouštět první kořeny. Růžici do nádoby vložte tak, aby byla její odlistěná část 1–2 cm ponořená ve vodě (pravidelně dolévejte). Tu zvolte měkkou nebo převařenou. Sklenici následně umístěte do teplé místnosti mimo dosah přímého slunečního světla.

Zvolte vhodný substrát

Po 1–2 měsících se dočkáte dostatečně rozvinutého kořenového systému. To znamená, že je na čase vsadit rostlinu do substrátu. Ten by měl sestávat ze směsi zahradnické zeminy a říčního písku v poměru 2 : 1. Ananasovník umístěte na světlé okno. Vyhovuje mu zejména parapet přímo nad radiátorem.

Při pěstování anasovníku musíte být trpěliví, protože uplynou nejméně tři roky, než se objeví první plod. Dále byste neměli zapomenout na:

  • velké rozměry této rostliny, proto musíte počítat s tím, že zabere hodně místa,
  • pravidelné odstraňování zaschlých listů,
  • celoroční hnojení (vhodné je hnojivo Kristalon Květ a plod),
  • pravidelné zalévání měkkou nebo odstátou vodou.

Už jste si vyzkoušeli vypěstovat vlastní ananas? Měli jste úspěch?

Nevíte si rady s oloupáním ananasu? Zkuste tento jednoduchý návod

Zdroj: Todayshomeowner