Jak věšet prádlo v bytě. Podrobný návod, aby nedošlo k plísni
adbz.cz » Hobby » Jak věšet prádlo v bytě, aby nedošlo k plísni. Začít se musí už při praní, pak je třeba prádlo správně věšet a skládat

Jak věšet prádlo v bytě, aby nedošlo k plísni. Začít se musí už při praní, pak je třeba prádlo správně věšet a skládat

Snažíte se vyhnout plísni v bytě při sušení prádla? Následujte tyto tipy, jak zachovat čistý vzduch a zdraví ve vašem domově.

suseni pradla
Zdroj fotografie: Depositphotos

Možná i ve vašem domově se plíseň stala nežádaným a nevítaným společníkem. Sušení prádla uvnitř bytu může způsobit zvýšenou vlhkost, čímž narůstá riziko vzniku plísně na stěnách. Pobytem v takovém prostředí může dojít k vážným zdravotním problémům. Bohužel ne každý má možnost sušit prádlo venku či v sušičce. I při využívání sušáku v bytě lze problémům předcházet a udržet si zdravý a čistý byt.

Sušení prádla na sušáku

Na podzim a v zimě, kdy teplota výrazně klesá, ale venkovní vlhkost se zvyšuje, čelíme nárůstu vlhkosti také uvnitř našich domácností. Sušení prádla uvnitř malé místnosti může přispět k vytvoření nežádoucí plísně na stěnách. Optimální vlhkost v místnosti by měla být udržována v rozmezí od 40 do 60 procent. Jak příliš nízká, tak příliš vysoká vlhkost mohou být škodlivé pro naše zdraví. Mohou způsobovat především respirační potíže či rozvoj alergií, jak zmiňuje i souhrnná studie v časopise Environmental Health Perspectives.

Začněte tím, že se ujistíte, že prádlo je po vyprání dobře odstředěné, ideálně můžete ještě jeden cyklus odstředění přidat, což zkrátí dobu sušení. Dále se snažte nepřetěžovat sušák na prádlo. Když třídíte špinavé oblečení, seskupte ho podle tloušťky. Nejprve vyperte a pověste na sušák tenké tkaniny, teprve poté přidejte těžší kusy. Podle rad z GoodHousekeeping je důležité správně prádlo na sušáku uskládat. Je nutné zajistit, aby vzduch mohl proudit kolem každého kusu, to zajistí kvalitní a rychlé schnutí.

Hlavní je důkladné větrání

Dále mějte na paměti, že mikiny, svetry a kardigany by měly být při věšení na sušák rozepnuty. Jako rychlé řešení se nabízí rozvěsit vlhké prádlo na radiátory, toho se však vyvarujte, jak jsme na Adbz upozorňovali. Sníží se účinnost topení a zvýší se riziko rozvoje některých druhů plísní. Asi nejjednodušší a nejefektivnější řešení je zkrátka často větrat. Naše čtenářka Jitka P. z Olomouce říká: „Je důležité v bytě pravidelně větrat, na pár minut prostě otevřít okna dokořán. Vzduch se pročistí a vlhkost spadne, tak zabráníte plísni se uchytit na stěnách.“

Filtr na žmolky v sušičce
Zdroj fotografie: Depositphotos
Sušička je vynikajícím pomocníkem v domácnosti, nesmíte však zapomínat na její údržbu

Sušička prádla

Pokud vás přestává bavit sušit prádlo na sušáku, neustále sundávat a věšet mokré prádlo, zvažte pořízení sušičky na prádlo. Přístroj vám dokáže ušetřit mnoho času, energie, zbaví prádlo žmolků, chlupů od mazlíčků a vlasů. Navíc prádlo příjemně načechrá a zjemní. Sušičky nabízí většinou hromadu programů, např. takový, po kterém ani nemusíte žehlit. A jak jsme na Adbz psali, pokud se o sušičku budete dobře starat, vydrží vám sloužit dlouhé roky.

Zvýšená vlhkost vzduchu je jednou z podmínek vzniku plísní. Už ve chvíli, kdy se objeví první tmavé tečky na zdi, měli byste plíseň odstranit – a rozhodně ne za sucha, tím jen rozvíříte její spory. Web ProŽeny radí, abyste si na to vzali vlhký hadřík, který namočíte do vody s protiplísňovým přípravkem. Nebo můžete plíseň takovým přípravkem postříkat a potom setřít.