Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti
Od sušičky chcete rozumnou spotřebu a vysoký výkon. Pak z ní vyndáte rychle vysušené, voňavé a nadýchané prádlo, které často ani nemusíte žehlit. Stačí tomu trochu pomoct.
Obsah článku
Sušičky prádla si zatím pomalým tempem razí cestu do českých domácností. Možná proto, že jejich cena není zanedbatelná. Navíc většina populace bydlí v bytech a malé koupelny nenabízejí příliš prostoru na umístění tohoto spotřebiče. Jeho výhody jsou ale neocenitelné zejména pro rodiny s dětmi. Jakmile si sušičku pořídíte, odpadne otravné věšení a také vám nebudou v domácnosti překážet nevzhledné sušáky.
Snadné kroky prodlouží životnost
Životnost jakéhokoliv spotřebiče není nekonečná. Zejména ty, kde se drží vlhkost, jsou náchylnější k poruchám. Není neobvyklé, že pak vypovědí službu. Někdy se dají opravit, v horším případě je cena opravy tak vysoká, že je lepší pořídit si přístroj nový. To platí i v případě sušiček prádla. Pokud jim ale dopřejete pravidelnou údržbu, můžete jejich životnost prodloužit i o deset let. Přitom provést většinu základních kroků vám zabere jen pár minut.
1) Filtr žmolků
Pravděpodobně filtr, v němž se během sušení zachycují žmolky, prach, vlákna oblečení, chlupy nebo vlasy, už čistíte. Otázkou ale je, zda dostatečně často. Aby se filtr neucpal, nesnížil se průtok vzduchu a spotřebič nepřestal správně fungovat, je důležité čistit ho po každém sušení. Je to snadné. Bývá jednoduše dostupný u dvířek sušičky. Nejprve ho vyjmete a vysypete obsah. Nakonec ho otřete hadříkem, aby byl zcela čistý.
2) Filtr čerpadla
Na přeplnění filtru tepelného čerpadla vás většinou upozorní sama sušička. Doporučuje se ale, abyste ho vyčistili po každých pěti cyklech. Filtr s molitanovou výplní zachycuje i velmi malé nečistoty. U většiny spotřebičů je umístěný vlevo dole. Stačí, když molitan vyluxujete a plast, v němž je umístěný, otřete vlhkým hadříkem. Při silném znečištění můžete molitan propláchnout proudem vody. Než ho ale vrátíte zpět, musí být zcela suchý.
3) Nádržka na vodu
Některé sušičky nejsou napojené k odtokovému systému, takže je nutné věnovat pozornost nádržce, v níž se hromadí kondenzovaná voda. Vzniká při sušení prádla a mohou v ní plavat i drobné nečistoty nebo vlasy. Po každé várce je nutné nádržku vylít.
4) Výměník tepla
Pokud nemáte sušičku se samočisticím výměníkem tepla, kterému se říká také kondenzátor, měli byste zkontrolovat jeho stav jednou ročně. Některé sušičky ho mají vyjímatelný, takže ho snadno omyjete ve vodě nebo otřete hadříkem. Dokud neuschne, nevracejte ho do spotřebiče. V případě zabudovaných výměníků je nejlepší vyčistit je s pomocí vysavače. Použijte měkký kartáčový nástavec a žebra vyluxujte. Rozhodně to ale nedělejte bezprostředně poté, co jste sušičku použili, protože je horký.
5) Senzory vlhkosti
Zapomenout byste neměli ani na čištění senzorů vlhkosti, které zjišťují stav vlhkosti prádla a podle toho přizpůsobují dobu sušení. Může se na nich usazovat vodní kámen, proto je dobré je občas otřít hadříkem navlhčeným v octu, který je zabijákem vodního kamene.
udalosti247.cz
6 h
udalosti247.cz
6 h
udalosti247.cz
7 h
udalosti247.cz
7 h