Úklid domácnosti jedlou sodou aneb Proměna domova pomocí jedné krabice v to nejčistší místo na Zemi

Vyzkoušejte jednoduché čištění celého domu pomocí univerzální a levné sody bikarbony, která je k sehnání pravděpodobně v každém obchodě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zná to asi spousta lidí – nakoupíte drahé čisticí prostředky a občas něco stejně nevyčistíte přesně tak, jak byste chtěli. Překvapením ale bude, že někdy jsou tyto ne zrovna levné čisticí prostředky tak trochu zbytečné, jelikož je dokonale dokáže nahradit několik úplně běžných surovin, které koupíte snad v každém obchodě. Jedná se například o citrón, ocet nebo jedlou sodu, o které si v tomto článku řekneme, jaké univerzální čisticí vlastnosti má.

Soda bikarbona, jak ji neznáte

Jedlá soda, nebo též soda bikarbona je v podstatě chemická látka zvaná hydrogenuhličitan sodný, který se běžně používá jako kypřicí prášek do pečiva nebo do různých moučníků. Kromě rostoucího efektu u palačinek, sušenek, bábovky nebo vdolků má ale ještě řadu pozoruhodných vlastností, které se v domácnosti jistě neztratí a rozhodně stojí za zkoušku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jednou z těchto vlastností jsou jednoznačně její čisticí a antibakteriální účinky. Jedlá soda si totiž umí dokonale poradit nejen s odstraněním běžných nečistot a vyčištěním špinavého povrchu, ale je také dobrým pomocníkem při odstranění zápachu či bělení spárovacích hmot. Avšak tím její klady zdaleka nekončí. Dalším velikým plusem je totiž její cena, která je v porovnání s běžnými čisticími prostředky na jedno zaměření přímo božským vynálezem.

Co vše jde tedy jedlou sodou vyčistit?

Vyjmenovat veškeré možnosti, co všechno by se dalo tímto zázračným práškem vyčistit, by bylo asi na velmi dlouhé čtení, takže si to rozepíšeme do několika základních bodů. Pokud potřebujete vyčistit koupelnu od běžných usazenin nebo vodního kamene, postačí, když si na kuchyňskou houbičku nanesete trošku jedlé sody, a vše bude rázem čisté a lesklé. Pokud navíc použijete ještě ocet a kyselinu citrónovou, zbavíte se také veškerých bakterií a citrón všemu dodá osvěžující nádech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když smícháte jedlou sodu s peroxidem vodíku, získáte čisticí a bělicí směs, díky které budou vaše spáry nebo dlaždice dokonale bílé jako čistý sníh. Skvělým pomocníkem bude soda bikarbona také při čištění kuchyňských spotřebičů, jako je například trouba, sporák nebo mikrovlnka, které mají tendenci se rychle mastit. Pokud vás trápí pachy v lednici, stačí v ní nechat misku s troškou jedlé sody a vody, která dokonale zneutralizuje okolní vzduch.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším plusovým bodem pro hydrogenuhličitan sodný je také čištění myčky, kdy stačí nasypat pouze malé množství tohoto prášku dovnitř a zapnout proplach. Podobným způsobem lze vyzrát i na špinavé koberce, které pouze posypete, necháte asi 15 minut působit a poté vysajete jako obvykle. I zašlé šperky mohou opět získat svůj lesk. Stačí pouze smíchat trošku jedlé sody s vodou a pomocí hadříku je vyčistit. A je toho ještě mnohem více. Stačí experimentovat a zkoušet a vaše domácnost se bude jen blyštět.

Zdroj: Expert Home Tips

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články