Zkušení pěstitelé dodržují 6 pravidel, aby měli čtyřikrát vyšší úrodu rajčat – nepromarněte svoji šanci

Správná odrůda a péče zajistí, aby na vaší zahradě nebo v truhlíku na balkóně vyrostla zdravá a silná rajčata. Nebudete věřit, jak pak budou plodit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na českých zahradách i balkonech snad nenajdete oblíbenější užitkové rostliny, než jsou rajčata. Chtělo by se říci, že jsou úžasnou zeleninou s všestranným využitím, ale ve skutečnosti jde o ovoce. Rostlina se správně nazývá lilek rajče (Solanum lycopersicum) a její plody, což jsou rajská jablka, zařadil mezi ovoce v roce 2011 Evropský parlament.

Základem je správný výběr odrůdy i péče

Bez ohledu na to, do které kategorie patří, jsou tyto stálice u tuzemských zahrádkářů velmi oblíbené, přestože jejich pěstování není úplně bez problémů. Rajčata jsou náchylná k řadě chorob a milují je i škůdci. Klíčem k tomu, abyste měli bohatou úrodu, je výběr odrůdy, správné pěstování a dobré podmínky.

Pak můžete vypěstovat pevné, šťavnaté, sladké i kyselé aromatické plody bez skvrn a jiných deformací. Existuje několik způsobů, jak se o rajčata starat. Pokud jich ale chcete letos sklidit ještě víc než loni, zkuste šest tipů zkušených zahradníků. Podle nich bude úroda až čtyřnásobně vyšší.

1) Promyslete prostřídání plodin

Nesázejte rajčata na stejné místo. Pěstitelé doporučují, aby rotovala. Na stejné místo byste je neměli vysazovat dva roky po sobě. Sníží se tím riziko onemocnění rostlin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

2) Dbejte na správnou výsadbu

Vykopejte díru a rostliny zasaďte hlouběji do země. Jsou pak lépe schopné vyvinout dostatečně silný kořenový systém, a tím pádem i silnější stonek, větší listy a samozřejmě i plody.

3) Nezanedbejte výběr sazenic

Pokud nepěstujete rajčata ze semen a kupujete sazenice, zaměřte se na ty menší. Půjdou lépe zasadit a budou se správně vyvíjet. Větší sazenice mohou mít problémy se správným a dostatečným zakořeněním.

4) Pamatujte na zálivku

Správná a dostatečná závlaha je základem. Alespoň jednou týdně rostlinu pořádně zalijte. Nepravidelná závlaha způsobí chřadnutí rostlin. Naopak přemokřená půda zase může vést k tomu, že rajčata napadne hniloba.

iZdroj fotografie: Depositphotos

5) Nezapomeňte na vyštipování

Odstraňte výhony, které nekvetou. Zbytečně rostlině odebírají energii. Můžete také odstřihnout listy, aby se k plodům dostalo více slunečních paprsků. Současně odstřihněte i nejstarší a nejspodnější listy, které bývají už zvadlé a hrozí, že je napadne hniloba.

6) Zázrak jménem postupná výsadba

Pokud chcete mít bohatou úrodu až do podzimu, nevysazujte všechny sazenice současně. Postupná výsadba zhruba po třech týdnech zajistí, že nedozrají všechny plody najednou.

Jaké triky máte vyzkoušené při pěstování rajčat?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články