Pokud máte v bytě jen malou předsíň, poradíme vám, jak co nejlépe využít její prostor

Řada bytů, zejména ze staršího období výstavby, disponuje pouze malou, často úzkou předsíní a lidé ne vždy vědí, jak tento prostor efektivně využít. Podívejte se na níže uvedené tipy a možná budete překvapeni, jaká „kouzla“ se dají i při tak omezených možnostech udělat.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Pamatujte rovněž na to, že nejde jen o funkční využití prostoru předsíně, ale také o to, že je to první místnost, do které vcházíte jak vy, tak také vaši hosté. Cílem je, aby byla předsíň i z hlediska barev a materiálů co nejpříjemnější.

Rada č. 1: Pokud nemáte dostatek prostoru do šířky nebo do délky, využijte prostor do výšky

V dnešní době lze najít takové sestavy nábytku, že budete moci beze zbytku využít prostor předsíně až po strop. V případě zájmu si samozřejmě můžete takový nábytek nechat vyrobit i na míru. Úložný prostor, který se nachází ve výšce, se hodí zejména k umístění takových věcí, o nichž víte, že je nějakou dobu nebudete vůbec potřebovat a nebude tedy vadit mít k nim poněkud znesnadněný přístup. Jedná se například o sezónní oblečení, obuv a sportovní vybavení. Využít můžete také prostor nad dveřmi, na který se často zapomíná.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
I malý prostor lze využít efektivně

Rada č. 2: Nábytek orientujte nejlépe podél jedné stěny

Předsíň vám musí umožnit nejen odložit obuv, svrchní oděv a uložit potřebné věci, ale také to, abyste se bez překážek dostali do dalších části bytu. Toho docílíte nejjednodušeji tím, že nábytek, kterým chcete předsíň vybavit, umístíte podél jedné stěny. V závislosti na rozměrech předsíně půjde obvykle zejména o

  • skříň nebo skříně
  • botníky, nejlépe s možností se posadit, a
  • skříňku se zrcadlem a věšákem nebo věšákovou stěnu.

V předsíni je rovněž vhodné mít například místo k ukládání klíčů (miska, háčky na zavěšení a podobně) a také i praktické místo pro odkládání kabelky, deštníku a dalších předmětů.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zvětšete prostor pomocí barev

Rada č. 3: Zvolte spíše světlejší odstíny a nebojte se barevných prvků

I zde platí osvědčená rada, že čím menší je prostor, tím světlejší by měly být barvy zdí i nábytku, aby prostor opticky zvětšily. Aby však předsíň nebyla fádní a měla i optimistický tón, je vhodné u některých prvků zvolit i příjemnou odlišnou barvu, například u poličky, dvířek jedné ze skříněk, lze také zvolit například barevný podsedák, pokud je místo k sezení součástí věšákové stěny, a podobně. Jen buďte opatrní, abyste kontrast barev nepřehnali a jejich kombinace nakonec nepůsobila rušivě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Darina Smoláková

Zobrazit další články