Architekt vytvořil moderní byty ve starém kostele | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » 100 let starý kostel přetransformovali do moderního bydlení. Prvky, které zachovali, vám vyrazí dech

100 let starý kostel přetransformovali do moderního bydlení. Prvky, které zachovali, vám vyrazí dech

Rekonstrukce starých budov může přinést spoustu užitku i radosti. Své o tom ví i architekt, kterému se povedlo předělat starý kostel na krásné moderní byty.

stary kostel renovace 1
Zdroj fotografie: Se souhlasem Lloyd Alter

V posledních letech je ve městě Seattle velký problém sehnat dobré bydlení. Architekt s přezdívkou Allied8 se proto rozhodl předělat sto let starý a nevyužívaný kostel na bydlení. Celkem se mu podařilo vytvořit dvanáct obytných a dvě komerční jednotky. Podle architekta na renovaci tohoto kostela pohořelo již několik odborníků. Jemu se ovšem renovace zdařila, a díky výbornému plánování se podařilo zachovat vnější vizuál téměř beze změny.

Stavitelé využili starý územní plán patřící ke kostelu

U některých územních plánů stanovujícíchí limity na podlahovou plochu se často stává, že nedovolují rozšířit tuto plochu i přes to, že se nachází uvnitř stavby. Díky využití staré územní normy, jež se vztahovala na tento konkrétní kostel, mohli stavitelé navýšit celkovou podlahovou plochu o 28 procent. Tím získali dostatek prostoru pro byty i komerční jednotky. 

I když celý projekt spadá do kategorie spekulativních nájemních objektů, architekti jsou přesvědčení o jeho udržitelnosti. Navíc díky využití staré budovy a materiálů byla, podle stavitelů, výrazně snížena uhlíková stopa a budovu bude možné využívat dalších sto let. Podle příručky Architects for Climate Action je právě využití již stojících budov a jejich renovace jednou z cest ke snížení uhlíkové stopy ve stavebním sektoru.

Ani jeden byt v kostele není stejný

Vnitřní architektura starého kostela nabízí jedinečnou příležitost vytvořit zajímavé bydlení. Podle architekta tak nejsou žádné dva byty stejné a nemají ani stejnou velikost nebo uspořádání. Každý nájemník tak dostane jedinečné a originální bydlení. Použití starých materiálů, jako jsou cihly nebo dřevo, nabídne obyvatelům větší soukromí, než byty s tenkými stěnami. Cílem nebylo starou budovu oživit, ale přetvořit na pohodlné a moderní bydlení. 

Některé byty nabízejí velká okna v hlavní místnosti, v jiných najdete odkrytý původní materiál kamenných stěn. Pokoje v bytech jsou opravdu velké, stejně tak kuchyně není zapadlá v rohu, ale je otevřená a dostupná. Podle architekta s přezdívkou Allied8 by v současné době, kdy je nedostatek bytových jednotek, měla sama vláda přihlédnout k takovýmto rekonstrukcím jako k chytrému využití starých budov.

Našli byste ve svém okolí budovu hodnou přestavby na byty?

Zdroj: TreeHugger