Důležitý bod pro velkou úrodu brambor: Správná poloha a vrstvení hlíny

Aby byla vaše příští úroda brambor co největší, zaměřte se na jejich správné polohování. Tato nejčastější chyba vás může o celou budoucí sklizeň snadno připravit.

pěstování brambor i Zdroj fotografie: iStock
                   

Brambory jsou dokonalou přílohou k téměř kterémukoli jídlu a lze z nich připravit opravdové gurmánské pochoutky. Navíc jsou plné vitamínů a prospěšných látek, jimiž lidskému organismu velmi prospívají. Pokud si chcete zajistit opravdu bohatou úrodu, měli byste se vyhnout této nejčastější chybě. Kvůli ní totiž dost mozná budete bez brambor a všechna vaše práce i vynaložený čas přijdou nazmar.

Jak správně zasadit brambory

Důležitou roli hraje jejich umístění do připraveného záhonu. Zaměřte se především na to, abyste širší část brambor (spodek) uložili stranou dolů a její užší část (vrch) směřovala nahoru. Nezapomeňte nad jednotlivými plody navršit kopečky hlíny. Ty rostliny podpoří v růstu. Jejich tvar by měl připomínat čtverec. Pokud je vrchní část příliš úzká, brzy vysychá a rostliny nedokáže dostatečně podpořit.

Jak vrstvit hlínu v záhonech

Jakmile máte brambory vysazené v řádcích, počkejte s prvním vrstvením hlíny až na chvíli, kdy začnou růst sazenice. Vytvořte malý kopeček tak, aby jeho základna i vrchol byly stejně široké. Další vrstvu přidejte zhruba po 2–3 týdnech. Měli byste to stihnout ještě v době, než se objeví první květy. V případě, že se na povrchu objeví hlízy, přidejte další vrstvu.

pěstování brambor aeroponií iZdroj fotografie: Pixabay

Na co si dát pozor

Dbejte na to, aby prostor mezi jednotlivými řádky nebyl příliš hluboký. To by urychlovalo vysychání navrstvené zeminy z bočních stran. V suché, tvrdé a krustovité půdě vám rostliny neporostou. Řádky vytvořte široké tak, aby měly brambory potřebný prostor k růstu. Dodržujte mezi nimi potřebné vzdálenosti, aby si vzájemně nestínily a docházelo mezi nimi k lepšímu proudění vzduchu a světla.

Zaměřte se na kvalitu půdy

Připravené hlízy sázejte výhradně do velmi úrodné a dobře propustné půdy a nezakrývejte je hrudkami. Mladé rostliny nejsou natolik silné, aby je dokázaly rozbít. Jejich vývoj se tak může zpomalit, a tím budou mít ve výsledku nižší výnos. Nejprve zeminu v záhonu traktorem nebo pomocí zahradnických nástrojů raději rozbijte a provzdušněte.

Jak o brambory pečovat

Dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje velikost a chuť vaší sklizně, je dostatek vody. V případě, že se jim potřebná závlaha nedostává, na stoncích nevyrostou boční výhonky, a úroda tím značně utrpí. Tyto plodiny potřebují opravdu hodně času, aby se mohly zcela vyvinout a hojně plodit. Za všechen váš čas a práci vás však čeká chutná odměna.

Jak si vypěstovat velkou úrodu brambor

Co děláte pro velkou úrodu brambor vy?

Zdroj: RuralSprout
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články