Pračku se vyplatí vždy pořádně naplnit. Při praní malého množství prádla spotřebič ztrácí rovnováhu

Zjistěte, jak správné plnění pračky ovlivňuje životnost spotřebiče a účinnost praní. Přetěžování, ale i nedostatečné plnění může mít nepříjemné následky.

Vkládání prádla do pračky i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když se řeč stočí na praní, existují dva typy lidí: ti, kteří pravidelně plní pračku na maximum, a ti, kteří si pračku nechají několik týdnů běžet na menší objem prádla. Jak už to tak bývá, na obou přístupech se dají najít určité výhody i nevýhody. Jaké konkrétní problémy se mohou objevit, když máte přetíženou pračku, a co se stane, když na druhou stranu neplníte pračku dostatečně?

Rizika přeplnění pračky

Jedním z hlavních problémů, které mohou nastat, pokud pračku nacpete až k prasknutí, je přetížení motoru a ložisek. Pračky jsou navrženy tak, aby vydržely roky, ale příliš velké množství prádla může způsobit, že se motor a ložiska v pračce přetíží. Toto nadměrné napětí může vést k poškození pračky a jejímu vyvedení z rovnováhy během odstřeďování, uvádí web Better Homes & Gardens. Správné plnění je tedy jednou z věcí, která může pomoci udržet co nejdelší životnost pračky.

Ale nejde jen o samotný spotřebič. Přeplnění omezuje pohyb prádla v bubnu, což má za následek to, že špína a bakterie nejsou dostatečně odstraňovány ze šatstva. Detergent má povrchově aktivní látky, které snižují povrchové napětí na tkaninách a umožňují rovnoměrné pronikání pracího prostředku. Při přetíženém praní se detergent nedistribuuje rovnoměrně, což znamená, že některé skvrny mohou zůstat nedotčené. Navíc kvůli omezenému pohybu zůstanou na oblečení zbytky pracího prostředku a například ručníky budou nepříjemně hrubé.

Jedna z našich respondentek, paní Jana Nováková, sdílí svou zkušenost: „Dříve jsem vždy plnila pračku na maximum, aby se mi zdálo, že ušetřím čas a energii. Ale pak jsem začala pozorovat, že prádlo vychází méně čisté a pračka začala divoce vibrovat při odstřeďování. Musela jsem zavolat servisní techniky.“ Samozřejmě jedno přeplnění k nutnosti zásahu odborníka zřejmě nepovede, ale přílišné nacpání pračky patří k nejčastějším chybám při praní, o nichž jsme již na adbz.cz v minulosti psali.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepouštějte pračku poloprázdnou

Možná překvapivějším faktem, než že by se pračka neměla přeplňovat, je to, že byste také neměli pouštět pračku s minimem prádla. Nedostatečné plnění pračky může totiž způsobit, že pračka je při odstřeďování špatně vyvážená a výsledkem jsou hluky a poškození spotřebiče, upozorňuje web Express Sewer & Drain. Kromě toho se vaše prádlo pravděpodobně nevymyje tak důkladně, jak by mělo, a vy budete plýtvat energií a pracím prostředkem.

Doporučuju proto plnit pračku zhruba na ½ až ¾ její kapacity, tím si zajistíte efektivní praní a minimalizujete rizika poškození pračky. Návod k vaší pračce poskytne přesné doporučení ohledně optimální kapacity náplně, kterou by měla mít vaše pračka. Možná budete muset během týdne vyprat o jednu várku prádla navíc, ale ve výsledku ušetříte peníze na energii, prodloužíte životnost vaší pračky, a hlavně vaše prádlo bude čisté a v dobrém stavu.

Jak plníte vaši pračku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články