Co se stane, když v pračce často perete malé množství věcí?
adbz.cz » Hobby » Pračku se vyplatí vždy pořádně naplnit. Při praní malého množství prádla spotřebič ztrácí rovnováhu

Pračku se vyplatí vždy pořádně naplnit. Při praní malého množství prádla spotřebič ztrácí rovnováhu

Zjistěte, jak správné plnění pračky ovlivňuje životnost spotřebiče a účinnost praní. Přetěžování, ale i nedostatečné plnění může mít nepříjemné následky.

Vkládání prádla do pračky
Zdroj fotografie: iStock

Když se řeč stočí na praní, existují dva typy lidí: ti, kteří pravidelně plní pračku na maximum, a ti, kteří si pračku nechají několik týdnů běžet na menší objem prádla. Jak už to tak bývá, na obou přístupech se dají najít určité výhody i nevýhody. Jaké konkrétní problémy se mohou objevit, když máte přetíženou pračku, a co se stane, když na druhou stranu neplníte pračku dostatečně?

Rizika přeplnění pračky

Jedním z hlavních problémů, které mohou nastat, pokud pračku nacpete až k prasknutí, je přetížení motoru a ložisek. Pračky jsou navrženy tak, aby vydržely roky, ale příliš velké množství prádla může způsobit, že se motor a ložiska v pračce přetíží. Toto nadměrné napětí může vést k poškození pračky a jejímu vyvedení z rovnováhy během odstřeďování, uvádí web Better Homes & Gardens. Správné plnění je tedy jednou z věcí, která může pomoci udržet co nejdelší životnost pračky.

Ale nejde jen o samotný spotřebič. Přeplnění omezuje pohyb prádla v bubnu, což má za následek to, že špína a bakterie nejsou dostatečně odstraňovány ze šatstva. Detergent má povrchově aktivní látky, které snižují povrchové napětí na tkaninách a umožňují rovnoměrné pronikání pracího prostředku. Při přetíženém praní se detergent nedistribuuje rovnoměrně, což znamená, že některé skvrny mohou zůstat nedotčené. Navíc kvůli omezenému pohybu zůstanou na oblečení zbytky pracího prostředku a například ručníky budou nepříjemně hrubé.

Jedna z našich respondentek, paní Jana Nováková, sdílí svou zkušenost: „Dříve jsem vždy plnila pračku na maximum, aby se mi zdálo, že ušetřím čas a energii. Ale pak jsem začala pozorovat, že prádlo vychází méně čisté a pračka začala divoce vibrovat při odstřeďování. Musela jsem zavolat servisní techniky.“ Samozřejmě jedno přeplnění k nutnosti zásahu odborníka zřejmě nepovede, ale přílišné nacpání pračky patří k nejčastějším chybám při praní, o nichž jsme již na adbz.cz v minulosti psali.

pracka nastavovani programu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nepouštějte pračku poloprázdnou

Možná překvapivějším faktem, než že by se pračka neměla přeplňovat, je to, že byste také neměli pouštět pračku s minimem prádla. Nedostatečné plnění pračky může totiž způsobit, že pračka je při odstřeďování špatně vyvážená a výsledkem jsou hluky a poškození spotřebiče, upozorňuje web Express Sewer & Drain. Kromě toho se vaše prádlo pravděpodobně nevymyje tak důkladně, jak by mělo, a vy budete plýtvat energií a pracím prostředkem.

Doporučuju proto plnit pračku zhruba na ½ až ¾ její kapacity, tím si zajistíte efektivní praní a minimalizujete rizika poškození pračky. Návod k vaší pračce poskytne přesné doporučení ohledně optimální kapacity náplně, kterou by měla mít vaše pračka. Možná budete muset během týdne vyprat o jednu várku prádla navíc, ale ve výsledku ušetříte peníze na energii, prodloužíte životnost vaší pračky, a hlavně vaše prádlo bude čisté a v dobrém stavu.