Gauč vyčistíte pomocí pokličky. Vytáhne špínu i bakterie
adbz.cz » Hobby » Gauč se dá vyčistit pomocí pokličky a jedlé sody. Vytáhne špínu i bakterie

Gauč se dá vyčistit pomocí pokličky a jedlé sody. Vytáhne špínu i bakterie

Sedací souprava je nedílnou součástí obývacího pokoje. Každý den si na ní lebedí celá rodinka, k tomu na ní sedí i návštěvy. Udržet ji v čistotě pomůže jedlá soda.

poklicka uterka gauc
Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz

Na pohovce se denně setkáváte s rodinou, sledujete televizi a horlivě debatujete. Jedná se o místo, které je vysoce frekventované a zaslouží si patřičnou pozornost. Jenomže mnoho lidí neví, jak udržet sedací soupravu hygienicky čistou. I když se ji snažíte ochránit designovými přehozy, které zamezí silnějšímu ušpinění, je nutné ji čas od času důkladně vyčistit. Existuje postup, díky němuž dezinfikujete sedačku bez přehnané námahy, levně a jednoduše.

Špína i bakterie budou pryč

Na chvíli zapomeňte na profesionální úklidové služby a vrhněte se do čištění pohovky sami. Pomocí tohoto postupu se zbavíte nejen špíny, která se na gauči usazuje, ale díky dezinfekčním vlastnostem připravené směsi si poradíte i s případnými bakteriemi. Přichystejte si následující pomůcky a ingredience:

 • větší mísu,
 • poklici z hrnce,
 • 600 ml horké vody,
 • 1 lžíci mycího prostředku,
 • 1 lžíci jedlé sody,
 • 1/2 šálku lihu,
 • dle potřeby 2 lžíce čističe na okna.
hrnec a poklice
Zdroj fotografie: Pixabay

Postup čištění pohovky je snadný

Jakmile budete mít nachystané všechny ingredience, vrhněte se do práce.

 1. Do misky nalijte vodu a přidejte 2 lžíce mycího prostředku a důkladně promíchejte, až začne voda pěnit.
 2. Poté do vzniklého mixu přidejte jedlou sodu a pořádně promíchejte. Vše se musí rozpustit a spojit.
 3. Další nezbytnou složkou dezinfekční směsi je líh. Dle vlastního uvážení můžete přidat i čistič na okna.
 4. Do směsi ponořte hadřík, důkladně ho namočte a také vyždímejte. Nesmí z něj kapat voda. Rozložte ho na pohovku a omotejte kolem něj poklici z hrnce.
 5. Kruhovými pohyby začněte pohovku čistit. Vše půjde jako po másle a již po chvíli na hadříku uvidíte nahromaděnou špínu.

Recept na zašlé skvrny

Po dezinfekci pohovky se budete těšit dobré náladě, protože bude zářit čistotou. Pokud se na povrchu objeví zašlejší skvrny, postříkejte je trochou čisticího prostředku na okna a poté pečlivě hadříkem setřete. Skvrny zmizí a nebudete k tomu potřebovat předražené chemikálie. Ostatně vždy se vyplatí vědět, jak různé čisticí prostředky používat správným způsobem.