Jakmile se u rostlin objeví plíseň, stačí zasáhnout jedlou sodou

Jakmile v květináči objevíte plíseň, sáhněte po tomto univerzálním prášku ze své kuchyně. Díky němu rostliny v květináči zachráníte a zbavíte se všech zárodků plísní.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokojové rostliny jsou nejen estetickým doplňkem zdobícím každou místnost svou osobitou krásou, jejich přítomnost je však také velmi prospěšná. Některé druhy si dokážou poradit s nadměrnou vlhkostí ve vzduchu, absorbovat z něj nebezpečné toxiny i částečky prachu, nebo naopak příliš suchý vzduch zvlhčit. Jakmile se ale v květináči objeví plíseň, měli byste začít co nejrychleji jednat. S tímto problémem vám naštěstí pomůže jedlá soda.

Jak poznat plíseň v květináči

Pokud se povrch substrátu kolem pokojových rostlin pokryje nažloutlou nebo bílou usazeninou, nemusí to vždy znamenat, že ho napadla plíseň. Nažloutlý sediment poukazuje na vysoký obsah vápníku ve vodě a není pro rostliny nijak nebezpečný. Bílá usazenina značí příliš slané prostředí a v takovém případě byste měli omezit četnost hnojení. V případě, že se na povrchu opravdu objeví plíseň, musíte jednat včas.

Jak vzniká plíseň v květináči

Jestli povrch substrátu pokrývá bílý nadýchaný povlak, pak se v něm nejspíš šíří plísňová infekce. Přestože jsou její stopy patrné jen nahoře, ve skutečnosti se může vyskytovat i ve spodních vrstvách. Nejčastější příčinou jejího vzniku je příliš časté zalévání vodou nebo výskyt nadměrné vlhkosti v místnosti. Na několik dní proto omezte zálivku a sledujte, co se stane. Pokud plíseň zmizí, zalévejte rostlinu méně často, v opačném případě sáhněte po některém z osvědčených triků.

plíseň v květináči iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak odstranit plíseň z květináče

Jedním z účinných způsobů, jak se plísně v květináči zbavit, je důkladně substrát vysušit. To provedete tak, že obsah květináče vysypete na plech a vložíte ho do předehřáté trouby na 90 °C na 30 minut. Mezitím je potřeba směs pravidelně míchat, aby se nespálila. Tímto způsobem se zbavíte nejen zárodků plísní, ale i drobných škůdců a jejich larev, které by mohly vaší rostlině uškodit.

Sáhněte po jedlé sodě

Tento univerzální prášek vám kromě práce v kuchyni nebo při úklidu pomůže také s plísní. Stačí smíchat 10 g jedlé sody s 1 litrem vody a přelít do nádoby s rozprašovačem. Hotový přípravek aplikujte na rostlinu po dobu 10 dnů. Prášek lze také jednoduše nanést přímo na postižená místa. V takovém případě rozpusťte 1,5 lžíce jedlé sody v 1 hrnku převařené vody a nastříkejte na plíseň. Během pár dní po ní nezbyde ani památky.

Další způsoby, jak se zbavit plísně v květináči

Ve své kuchyni najdete i další suroviny, které vám budou při boji s plísní užitečnými pomocníky. Skvěle funguje například skořice, již stačí do květináče jednoduše nasypat. Česnek zase nakrájejte na kousky a zapíchněte ho do hlíny. Za pár dní bude plísňový povlak minulostí. Pokud patříte mezi milovníky kávy, pak trochu kávové sedliny smíchejte s horní vrstvou substrátu. Tím mu dodáte potřebné živiny a zamezíte rozmnožování houby.

Přírodně proti plísním

Jak bojujete s plísni v květináči vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články