PET lahve ještě poslouží: Dají se použít jako „miniskleník“

Plastové lahve nemusí končit v koši. Ještě je můžete využít mnoha způsoby na zahradě a vyrobit si například miniaturní skleník.

i Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz
                   

Prázdné PET lahve nutně nemusí hned skončit v tříděném odpadu. Mají kupodivu ještě mnoho využití na zahradě a ušetří vám spoustu práce i peněz. Plní ale také další důležitou úlohu, a tou je funkčnost a snadná nahraditelnost. Pokud tedy netrváte na ryze estetickém provedení, jsou plastové lahve jasnou volbou. Kreativitě se meze nekladou a z obyčejných PET lahví mohou vzniknout krmítka pro ptáky, ale také plašičky, malý skleník, květináč, či dokonce hrozba pro krtka.

Miniaturní skleník vyrobíte zadarmo

Malé skleníky se těší stále větší oblibě. A není divu, vlastní malou zahrádku si tak můžete zrealizovat například ve stísněnějších podmínkách na balkoně. Podle webu Belnovosti stačí jednoduše vzít velkou PET lahev o objemu 3–5 litrů, seříznout podélně jednu ze stran a zasadit například salát či bylinky. Nezapomeňte však do spodní části udělat několik dírek pro odtok vody. Stejně tak ale použijete i PET lahve o klasickém objemu na ochranu sazenic v záhoně. Seřízněte spodní část, nasaďte na sazenici a odšroubujte uzávěr, aby zde proudil vzduch.

Stejně tak ale prázdné PET lahve poslouží jako obal na květiny. Seřízněte lahev a spodní část natřete barvou, případně je můžete ozdobit dle vlastní fantazie například ubrouskovou technikou. Zapojit můžete i děti, které tvořivé aktivity milují. K podobným účelům ale můžete použít i samotná víčka, a pokud vám nechybí preciznost a trpělivost, vytvořte si unikátní nádobu, například opět obal na květiny.

Plastové lahve zaplaší krtka i ptáky

Zbavit se krtka není nic jednoduchého. Ač je krtek prakticky slepý, má výborný sluch a je citlivý na místa, kde je velký hluk. I v tomto směru pak může pomoci obyčejná prázdná PET lahev. Zapíchněte do záhonu, kde se krtek ukázal, kovovou tyč, která dobře rezonuje, a nahoru nasaďte plastovou lahev. Díky poryvům větru bude vydávat do podzemí zvuk a krtek se tímto směrem rozhodně nevydá.

PET lahve zavěšené na větvích stromu iZdroj fotografie: Michael Coghlan / Creative Commons / CC BY-SA
Prázdné PET lahve mohou sloužit jako plašička ptáků

Některé keře mohou být pod náporem hladových ptáků v obležení. Chcete-li tyto ptáky odlákat humánní cestou a pochutnávat si na plodech zahrady, využijte plastovou lahev jako plašičku. Použít můžete různobarevné lahve a udělat z nich zvonkohru. Odlesky lahví ptáky odradí od lupu. Naopak ale můžete z PET lahve vyrobit i efektivní a levné krmítko, jak můžete vidět na Pinterestu. Do velké lahve udělejte vhodný otvor a na dno nasypte zrníčka. Toto krmítko poté zavěste na větev stromu a pozorujte, jak ptáci hodují. Případně si vyrobte past na komáry.

K jakým dalším účelům využíváte PET lahve?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články