Výroba domácího krmítka pro ptáčky během zimy. Stačí obyčejná PET láhev a 2 minuty práce

Krmítko pro ptáčky si můžete snadno vyrobit za pár minut. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je obyčejná plastová láhev. Ptáčci vám za něj rozhodně poděkují.

i Zdroj fotografie: E961/ Creative Commons Attribution 4.0
                   

Zimní měsíce jsou pro mnoho druhů ptáků opravdu náročné, protože je pro ně výrazně těžší shánět potravu. Naštěstí jim lze instalací krmítek snadno pomoci. Nemusíte nutně kupovat speciální budky ani dávkovače, podle webu PřírodaDoKapsy vám stačí jedna PET láhev a za 2 minuty máte krmítko vyrobené. Zapojte do procesu výroby i děti a užijte si společně tvůrčí chvilku, kterou vyplníte sychravý podzimní či zimní den.

Na co si dát při krmení ptáků pozor

Důležitou roli hraje, kam krmítko umístíte. To by mělo být v dostatečné výšce, aby se k němu nedostali žádní predátoři. Dále jej nezapomeňte pravidelně čistit. Uvnitř krmítka nezřídka dochází k hromadění nečistot, bakterií a parazitů, které jsou pro ptáčky velmi nebezpečné a v některých případech dokonce smrtící, na což jsme upozorňovali již dříve na adbz.

Zrecyklujte PET láhev

Nemusíte nutně kupovat nové krmítko, když je jeho výroba tak snadná. Připravte si plastovou láhev libovolné velikosti, dvě vařečky nebo lžíce, nůžky a provázek a pusťte se do práce. Nejprve u dna láhve vystřihněte dva otvory naproti sobě tak, aby jimi šly těsně prostrčit rukojeti vařečky nebo lžic. Nad těmito otvory pak vystřihněte další, kterými bude krmení vypadávat na plochu lžíce. Jakmile máte hotovo, naplňte láhev semínky, uzavřete víčkem a zavěste na vhodné místo.

ptáci u krmítka iZdroj fotografie: Pixabay
Výroba krmítka z plastové láhve vám zabere jen 2 minuty. Zapojit můžete i děti

Využijte starý hrnek

Ještě snazší způsob, jak krmit ptáčky v zimě, je použít k tomuto účelu starý hrnek. Ten jednoduše zavěste na provázek na vyvýšené místo a naplňte semínky nebo do něj vložte lojovou kouli. Pokud by byl příliš hluboký, nalepte na jeho hrany větev, na kterou si ptáci budou moci sednout, a tím se dostat do větší hloubky. 

Využít lze také vydlabanou pomerančovou kůru, skořápku kokosu nebo podle webu JakSiUdělat i zavařovací sklenici s vařečkou, jak doporučuje i naše čtenářka Sára P. z Klimkovic: „K velké zavařovačce připevníme vařečku, aby se měli ptáčci kde posadit, a zavěsíme na strom. Pravidelně doplňujeme semínka a kontrolujeme, kdy je potřeba nádobu vyčistit. Díky sklu je to jasně viditelné.“

Čím krmit ptáky v zimě

Už dříve jsme na adbz upozorňovali na nevhodnost pečiva a dalších zbytků z kuchyně, které by mohly být pro ptáky velmi nebezpečné. Semínky a oříšky naopak nic nezkazíte. Velmi rádi si pochutnají na slunečnici, dýňových semínkách nebo vlašských ořeších. Jejich jídelníček se vyplatí obohatit také kouskem jablka nebo jeřabinami. Ty se v našem krmítku také čas od času objeví a všichni pak doma sledujeme, jak si ptáčci pochutnávají.

Jaké krmítko používáte ke krmení ptáčků vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články