Lidé postavili bezdomovci nový domov z kontejneru | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » 20 let žil v „chatce“ z lepenky a plastu. Když se jeho příběh rozšířil, začali mu Češi posílat peníze na nový domov

20 let žil v „chatce“ z lepenky a plastu. Když se jeho příběh rozšířil, začali mu Češi posílat peníze na nový domov

Na internetu proběhla sbírka na bydlení pro bezdomovce a poté se začalo s přestavbou. Výsledek je fenomenální.

stary dum starec
Zdroj fotografie: S vědomím Santos Sfantul

Pokud jste si již někdy osobně všimli lidí bez domova, pravděpodobně jste k nim cítili rozporuplné pocity. Někdo je odsuzuje a myslí si, že za svůj osud si mohou sami. Druzí se jim snaží pomáhat a chtějí, aby mohli začít opět žít. U některých lidí bez domova to není možné a sami odmítají jakoukoliv pomoc. Pak se ale najdou i ti, kteří pomoc rádi přijmou. Právě jako tento muž, jenž žil v rozpadající se chatrči a jeho zdraví již nebylo nejlepší.

Síla sociálních sítí

Lidé si v dnešní době pomáhají hlavně přes sociální sítě, jež jsou skvělé v tom, že díky několika kliknutím se něčí příběh rozšíří téměř po celém internetu. Lidé tráví na sociálních sítích mnoho času a jen od počítače mohou pomáhat ostatním. Tento příběh začal fotografií na Facebooku, na které byla vidět rozpadající se chatrč nacházející se v Rumunsku.

V této chatce žil starý muž jménem Ion, jenž je již několik let bez domova a už si ani nepamatuje, kolik je mu vlastně let. Jeho zdravotní stav nebyl nejlepší a přes 20 let žil pouze v chatce, kterou si sám postavil z lepenky, tenkých dřevěných prken a několika kusů plastu. O jeho příběhu se dozvěděl jistý muž, a tak umístil příspěvek s fotografiemi na internet a žádal lidi o pomoc. V Rumunsku jsou totiž velmi kruté zimy a teploty bývají i 20 °C pod nulou.

Nejistý osud starce a pomoc od cizích lidí

Jelikož takové teploty mohou být pro lidi bez domova i smrtelné, mnoho lidí tento fakt obměkčil a začali posílat peníze na pomoc tomuto bezdomovci. Hned od začátku lidé začali přispívat, aniž by se zajímala o to, zda se náhodou nejedná o nějaký podvod. Peníze neposílali pouze obyvatelé Rumunska, ale také Švédska, Česka, Polska, Řecka, Kanady a Srbska.

pomocnici pri prestavbe
Zdroj fotografie: S vědomím Santos Sfantul

Lidé začali konat

Santos Sfantul, filmový producent z Bukurešti, společně se svým přítelem, fotografem Catalinem Opreou, zařídili vybrání peněz pro Iona a poté se rozhodli mu nové a hezké bydlení i postavit. Jeden z dárců poskytl kovový kontejner, který dříve sloužil jako kancelář na staveništi. Několik lidí společně se Santosem a Catalinem se vydali na pomoc starci a všechny peníze utratili za přestavbu kontejneru a jeho vybavení.

Na kontejneru dokonce udělali i stříšku, aby do něj brzy nezačalo zatékat, nebo nezačal rezivět. I přes utrácení peněz za přestavbu kontejneru se jim podařilo něco ušetřit. Zbytek využili na nákup potravin a pití, které bezdomovci umístili do malé spíže nacházející se v kontejneru. Santos a Catalin se ještě chtějí pokusit vybrat na sociálních sítích další peníze a Ionovi postavit nový plot, aby k němu nechodili narkomani nebo zloději.

Jaké další změny byste na tomto kontejneru provedli?

Zdroj: HomeBuilding