Vesnická past na hmyz: Rozřízněte nadvakrát PET lahev a zavěste – komáři a jiná havěť zapomenou, že existujete

Všude přítomný hmyz v létě umí být velmi otravný. Obzvlášť nepříjemní jsou komáři. Vyrobte si past, která je naláká, a vám dají konečně pokoj.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Hmyz umí být v létě velmi nepříjemný. Sedá na jídlo, především na sladké, přenáší různé nemoci a umí lidské jedince pěkně potrápit. Nejvíce nepříjemní jsou pravděpodobně komáři. Nedají se odbýt, opakovaně sedají na lidskou kůži a způsobují nepříjemné štípance, které svědí a dlouho se hojí. Umějí zkazit ne jedno posezení venku. Připravte se na ně a vyrobte si z láhve lapač komárů, jenž skutečně funguje.

Jak si postavit past na komáry

Na výrobu pasti budete potřebovat dvě plastové láhve, ideálně dvoulitrové. Nožem uřízněte spodní třetinu první láhve, přičemž víčko na ní nechte zavřené. Pak uřízněte horní třetinu z láhve druhé a vložte ji dnem vzhůru jako trychtýř, otevřeným hrdlem dolů do otvoru v první láhvi. Abyste mohli konstrukci pověsit na místo, kde se komáři nejvíce vyskytují, udělejte si do vzniklé pasti dvě díry a z kusu drátu nebo provázku si vyrobte závěs.

Vzniklou past obalte neprůhlednou fólií, nebo olepte neprůhlednou lepící páskou tak, aby byl vnitřek pasti tmavý. To ji dělá pro hmyz ještě atraktivnější. Jako lákadlo pro komáry dejte do první láhve marmeládu či aktivní kvásek. Ty budou při fermentaci vypouštět do okolí oxid uhličitý, jenž přiláká hmyz do pasti. Právě to, že při dýchání vylučujete oxid uhličitý, je tím faktorem, díky kterému si vás komáři najdou.

Zbavte se i jiných druhů hmyzu

Tuto past lze použít i proti mouchám, nebo dokonce vosám. Stačí změnit její náplň, místo marmelády dát dovnitř pivo a trochu ho zředit vodou. Pro lepší fermentaci můžete do směsi přidat i trochu vína. Na slunci tato směs velmi rychle fermentuje a opět se uvolní oxid uhličitý. Jednou za čas můžete zkontrolovat, zda je past opravdu účinná. Budete překvapeni, kolik komárů, much, mravenců i vos se vám do ní podaří chytit. Občas náplň v láhvi vyměňte.

Past na hmyz z plastové láhve iZdroj fotografie: Depositphotos

V případě deštivého počasí nezapomeňte konstrukci zakrýt, aby ji nezaplavila voda, protože pak by se stala neúčinnou. Takto zhotovenou past lze použít pouze venku, protože při fermentaci její náplně vzniká zápach, který sice venku cítit není, ale vevnitř by mohl být otravnější než hmyz samotný.

Jaký trik používáte vy na odlákání nebo chytání otravného hmyzu?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články