Stromový dům jako by vytvořila sama příroda: Dokonalé místo k odpočinku
adbz.cz » Architektura » Stromový dům jako by vytvořila sama příroda: Architektům pod rukama vyrostlo dokonalé místo k odpočinku

Stromový dům jako by vytvořila sama příroda: Architektům pod rukama vyrostlo dokonalé místo k odpočinku

Tento dům tyčící se na kmenech stromů vypadá jako jejich dokonalé přirozené prodloužení. Netradiční stavba nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek.

bambusový stromový dům
Zdroj fotografie: Tiskové materiály IBUKU

Architekti studia Imbuku se podíleli na výstavbě jednoho z prvních ekologických středisek na světě, které poskytuje hostům dokonalé zázemí pro relaxaci a útěk od všedního života do prostředí džungle. V roce 2020 se jim podařilo dokončit stavbu, která vzájemně propojuje tři obří stromy. Podle webu ArchDaily se navíc jedná o zcela bambusový dům, který tak dokonale zapadá do svého prostředí. Hned bych balila kufry a vyrazila jej otestovat na vlastní kůži.

Konstrukce jako koš

Domky v korunách stromů se těší stále větší oblibě ve světě i u nás, jak jsme již dříve psali v článku na adbz. Často se však liší nejen z funkčního, ale i konstrukčního hlediska. V tomto případě celá stavba připomíná obrovský koš, kde podlaha volně a přirozeně navazuje na obvodové stěny. Střechu tvoří velmi lehká konstrukce pokrývající plochu tří ohromných stromů. V její ploše však architekti zabudovali světlíky, které dovnitř umožňují průchod přirozenému okolnímu světlu.

Výhled na celé letovisko

Výsledkem tohoto architektonického počinu je domek, který návštěvníkům nabízí nejen dokonalé zázemí a útočiště, ale také 180° široký výhled do všech stran na letovisko rozkládající se na velkém hřebeni Sayan. Interiér architekti navrhli tak, aby i vnitřní prostor pasoval do konceptu stromového domu a v co největší míře působil jako jeho přirozené prodloužení. O podobném sladění interiéru s exteriérem stromového domku jsme psali již dříve v článku na adbz.

bambusový stromový dům
Zdroj fotografie: Tiskové materiály IBUKU

V hlavní roli bambus

Kromě samotné konstrukce je bambus nejvýraznějším a nejpoužívanějším prvkem i v celém interiéru. Ten je díky němu sladěný v přírodních a vzdušných odstínech a zároveň je velmi funkční. Jak potvrzují i informace internetového portálu Proženy.cz, jedná se o velmi odolný materiál vůči opotřebení. Dobře snáší nadměrnou vlhkost, a dokonce i přímý styk s vodou.

Návštěvníci tohoto jedinečného domku mají kromě výhledů a okolní přírody k dispozici prostornou manželskou postel, posezení s výhledem do okolí, přírodní dřevěný bar a plně vybavenou koupelnu i s tekoucí vodou. Podle našich čtenářů jsou ubytování v souladu s přírodou stále větším hitem, jak potvrzuje i Petr Ř. z Hranic: ,,Vždy dáváme přednost originálnímu způsobu ubytování, kdy majitelům záleží na ekologii a udržitelnosti.”

Architekti:Ibuku
Realizace:2021
Lokalita:Kecamatan Ubud, Indonésie