Moderní a útulný domov s terasou a krásným výhledem, ale v kontejneru
adbz.cz » Architektura » Nejdřív ho postavili a teprve potom ho dopravili na místo: Kontejner v lese zasadili tak, že mezi stromy téměř není vidět

Nejdřív ho postavili a teprve potom ho dopravili na místo: Kontejner v lese zasadili tak, že mezi stromy téměř není vidět

Architektům se podařilo provést transformaci dvou nákladních kontejnerů na působivou a mobilní obytnou chatu s nádechem přírody, ideální např. pro práci na dálku.

Mobilní chata ze dvou kontejnerů
(Zdroj fotografie: Tiskové materiály wiercinski-studio, fotograf ONI Studio

V dnešní době stále více lidí hledá netradiční způsoby bydlení, které spojují moderní komfort s ohledem na přírodu a mobilitou. Projekt „Přenosná chata“ od architektů z wiercinski-studio je dokonalým příkladem takového konceptu. Z dvou upravených přepravních kontejnerů vznikl celoročně obytný prostor, který se může stěhovat a nabízí úžasný výhled do přírody.

Odvážní investoři a dočasná architektura

Za tímto inovativním projektem stojí odvážní investoři, kteří mají blízký vztah k dočasné architektuře. Chtějí objevovat a vytvářet zajímavé prostory, které mohou být obtížně adaptovatelné. A právě přenosná chata využitelná například jako pracovní prostor pro osoby na home office se ukázala jako ideální odezvou na současné potřeby.

V současné době se nachází v komunitní zahradě vedle parku Szelagowski v Poznani a v budoucnu má putovat do lesa a nakonec i na vodu. Použité kontejnery byly připraveny ve výrobní hale a jejich doprava a montáž na místo trvala pouhý den, což je skvělý příklad efektivity a mobility tohoto konceptu.

Obytný prostor zahrnuje obývací pokoj s kuchyní, pracovní prostor, ložnici a koupelnu s vanou, což poskytuje celkem 54 m² užitné plochy a dalších 24 m² terasy obklopené zelení. K zajímavému řešení došlo i díky svažitému terénu, který umožnil vytvoření velké terasy směřující k řece a zároveň snížení výšky potřebné pro vstup na pozemek.

kontejner domov interier obyvak
(Zdroj fotografie: Tiskové materiály wiercinski-studio, fotograf ONI Studio

Kombinace surových a moderních prvků

Interiér přenosné chaty zaujme svým kontrastem mezi surovými a moderními prvky. Stěny jsou izolovány stříkanou pěnou a zakončeny březovou překližkou, jež vytváří jedinečnou atmosféru. Fasáda kontejneru byla záměrně ponechána v charakteristickém trapézovém plechu, aby zdůraznila skutečný stavební materiál. Zelená barva stěn propojuje objekt s okolím a venkovními prostory, stavba je pak ozvláštněna venkovními ocelovými schodišti a obloukovou balustrádou.

Jednou z významných výhod této přenosné chaty je její mobilita. Místo toho, aby byla nemovitostí vázanou na konkrétní místo, lze ji snadno přestěhovat, což dává majitelům flexibilitu, kterou tradiční domy nemohou nabídnout. Je to ideální řešení pro ty, kteří touží po změně scenérie a životního stylu, aniž by museli opouštět domov. Projekt „Přenosná chata“ od wiercinski-studio je příkladem inovativního a mobilního bydlení spojujícího moderní design s ohledem na přírodu.

Architekti:wiercinski-studio
Rok:2020
Rozloha:60 m²
Lokalita:Poznaň, Polsko