Nekonečná úroda aneb Užívejte si plodů z vlastní zahrádky po celý rok. Seznam rostlin, ze kterých můžete těžit nepřetržitě
Žádná zelenina ani ovoce nechutná tak dobře, jako když si ji sami vypěstujete. Některé nenáročné druhy můžete pěstovat i doma a mít téměř nekonečnou úrodu.
Obsah
Většina rostlinek soustředí všechnu svou energii na růst plodů. Jakmile nastane správný čas, zahradník může začít sklízet, co zasel a pomalu se připravovat na sezónu příštího roku. Existují však druhy zeleniny a bylinek, které můžete neustále obnovovat. Z těchto výjimečných rostlinek můžete čerpat energii a vitamíny po celý rok. Využijete je v letním i zimním období a pěstovat je můžete opravdu kdekoliv.
Co můžete pěstovat na parapetu
Malou zahrádku si můžete vytvořit i za oknem. A stačí opravdu málo k tomu, aby prospívala. Zásadní je přitom výběr vhodných druhů.
Jarní cibulka poroste ve sklenici
Jarní cibulka je oblíbená pro svou jemnou a svěží chuť. Je ideální k přípravě salátů a doma vám může růst donekonečna. Do sklenice s trochou vody můžete namočit kořínky jarní cibulky a sklenici dát na místo s dostatkem světla. Jarní cibulka vám bude dál dorůstat. Dávejte pozor, aby měla stále dostatek vody.
Česneku také stačí sklenice
I česnek vám může dál růst, když jej dáte do sklenice s vodou. Mladé výhonky česneku mají velmi jemnou chuť a jsou ideální k dochucení letních salátů. Pro pěstování na parapetu je tedy přímo ideální.
Ananas vypěstujete i ze zbytků
Na další úrodu z tohoto lahodného a svěžího ovoce si trochu počkáte, přesto stojí za to vypěstovat si vlastní. Nejdříve z celého ananasu odřežte listovou korunku. Tu ponořte do sklenice s vodou. Jakmile se objeví kořeny, můžete ananas přesadit do připraveného květináče. Teplota v místnosti, kde ananas poroste, by se měla pohybovat okolo 25 °C. Na plody se můžete těšit za 1-4 roky.
Mrkev vás ještě obdaruje natí
Novou mrkev ze staré sice nevypěstujete, ale použít můžete i jinou její část. Odřízněte vršky mrkví a ponořte je do vody. Ani se nenadějete a objeví se čerstvá nať. Tuto bylinku můžete použít ke zdobení pokrmů.
Bazalka se množí snadno
Bazalka jednoznačně patří mezi oblíbené bylinky. Jejím použitím téměř nemůžete nic zkazit. Namnožit ji můžete tak, že odříznete pár malých lístků (3-4 cm dlouhých) a ponoříte je do vody. Nádobu s lístky dejte na místo, kde se jim bude dostávat přímého Slunce. Jakmile lístky zdvojnásobí svou velikost, můžete je zasadit do připraveného květináče.
Řapíkatý celer vyroste ze zbytků
I řapíkatý celer se v poslední době pro své blahodárné účinky těší značné oblibě. Pokud má své místo i ve vašem jídelníčku, nemusíte neustále kupovat další. Můžete si jej vypěstovat! Spodní část řapíkatého celeru s kořínky vložte do misky s teplou vodou a nechte na slunci. Jakmile začnou listy celeru růst, přesaďte jej do květináče.
Římský salát vyroste znovu
Co by to byl za salát bez salátu? Z jedné hlávky salátu můžete jednoduše vypěstovat další. Vnitřní hlavičku salátu s kořínky z poloviny ponořte do vody. Za pár dní se na salátech začnou objevovat nové listy. V tu chvíli jej můžete opět zasadit do půdy a těšit se na další úrodu.
Koriandr přinese závan exotiky
Někomu koriandr voní, někdo jeho vůni nemůže ani vystát. Skvěle ale tato bylinka roste i v obyčejné vodě. Pokud patříte k jeho jedlíkům, můžete jej zkusit do vody zasadit. Zanedlouho bude připravený k použití.