Jak se poprat s odolnými skvrnami rychle a jednoduše

Nepříjemné skvrny na oblečení netěší snad nikoho z nás. Známe to všichni, skvrna od červeného vína či kávy na košili, kalhoty zelené od trávy či borůvky na sukni určitě nikoho nepotěší.

                   

Vždyť nakonec, všichni velmi dobře víme, že právě fleky od zmiňovaných potravin patří mezi ty nejodolnější. Pokud na vašem oblečení přistála také nějaká nevábná skvrna, nabízíme vám hned několik tipů, jak s nimi zabojovat raz dva.

Zažloutlé fleky pod pažemi

Toto známe asi všichni. Bílé tričko či košile během horkých bílých dnů dlouho nezůstane neposkvrněné, ať se snažíte jakkoliv. Může za to právě pot. Chcete-li se těchto nevábný skvrn zbavit, přinášíme vám hned několik domácích receptů.

Hned prvním z nich je ocet, z jehož pomocí vody vytvoříte roztok. Použít můžete přibližně litr vody na 4 lžíce octa. Tento roztok následně nalijte do kbelíku, kde ponořte i ušpiněné oblečení a nechte močit několik hodin. Oblečení následně můžete vyprat v pračce spolu s pracím práškem, který běžně používáte.

Náš tip: Hledáte kvalitní prací prostředky? Tak pak vsaďte na prací prostředky z Německa, které najdete i na portálu myAustria.cz. Mimořádně oblíbený je například prací prášek Persil z Německa, který když vyzkoušíte, už nebudete chtít nic jiného.

Kromě octa vám může výborně posloužit i citronová šťáva, sůl či jedlá soda. Pozor, všechny tyto prostředky používejte opravdu jen na bílé prádlo. Výborně vám může posloužit i obyčejné žlučové mýdlo. Oděv v prostředcích jen jednoduše properte, nechte působit několik hodin, ideálně například přes noc, a následně vyperte v pračce

Skvrny od krve

Krev na oblečení není ničím neobvyklým, drobné nehody v kuchyni či na hřišti jsou přece víc než běžné. Přestože čerstvá krev sjede z oblečení poměrně jednoduše – stačí oblečení okamžitě namočit do studené vody a proprat mýdlem, ta zaschlá jde dolů o něco složitěji, proto se ji snažte z oblečení odstranit v co nejkratším čase.

Olej

V kuchyni ještě chvilku zůstaneme. I vám se už podařilo polít se olejem? Nejde o nic neobvyklého, člověk pracující v kuchyni se s tímto typem skvrn setkává na denní bázi. Pokud se vám stalo něco podobného, ​​výborným pomocníkem bude například saponát na nádobí. Ten se totiž dokáže hravě poradit nejen s mastným nádobím, problém mu nedělají ani textilie. Stačí, když na postižené místo nakapete několik kapek saponátu a místo přeperete v rukou, následně spolu s pracím prostředkem vyperete v pračce.

Kromě saponátu na nádobí vám může pomoci i klasická sůl, kterou má v kuchyni opravdu každý. Postup je přitom jednoduchý. Na skvrnu nasypete sůl, pokapete vodou a jemně přeperte v rukách. Následně můžete kus oděvu hodit do pračky a vyprat tak jako vždy.

co rozli káva

Rozlitá káva není pro vyznavače kávových nápojů ničím ojedinělým. Stačí chvilka nepozornosti a káva není jen v našich ústech, ale například i na oblíbené košili. Pokud se vám stala stejná nehoda, jako první pomoc vám pomůže vlažná voda, pozor, určitě ne teplá. Použít také můžete šťávu z citronu nebo ocet.

Červené víno umí také nadělat pořádný nepořádek

Polít se nemusíte jen kávou, ale například i takovým červeným vínem. I v tomto případě si s ním snadno poradíte. Na ušpiněný kousek nasypte trošku soli a nechte působit přibližně 30 minut. Následně oblečení rychle vložte do pračky a vyperte.

V případě, že jste si skvrny od červeného vína všimli až po tom, co zaschla, máme pro vás jiné řešení. Zaschlý flek jednoduše vyčistíte díky horkému mléku, v němž znečištěný kus oděvu namočte na pár minut a následně vyperte v pračce.

Skvrny od trávy

Rozhodli jste se pro piknik přírodě? Skvělý nápad. Vychutnat si dobré jídlo ve společnosti partnera či kamarádů je k nezaplacení. Horší jsou však někdy drobné nehody. Na mysli máme oblečení zašpiněné od trávy. Nebojte se, i tento typ skvrn se dá díky vhodné technice velmi spolehlivě odstranit. Opět vám pomůže starý dobrý ocet. Ten jemně naneste na zašpiněné místo a zlehka properte. I v tomto případně nezapomeňte oblečení následně klasicky vyprat v pračce spolu s kvalitním pracím prostředkem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články