Podomácku vyrobená pasta na zuby pro čtyřnohého mazlíčka: Zmizí zubní kámen i zápach z tlamy

Péče o psí zuby se nesmí podceňovat, jinak psu hrozí zdravotní komplikace. S psí hygienou pomůže i podomácku vyrobená zubní pasta.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nejen lidský chrup, ale i psí zuby vyžadují pravidelnou péči. Pokud je zanedbávaná, může to vézt k nepříjemnostem jak pro vašeho psího parťáka, tak i pro vás. Pejska budou trápit kazící se zuby, jejich vypadávání a jiné zdravotní komplikace, pro vás to bude znamenat finanční ztrátu a čas strávený u veterináře. Pravidelná péče o psí zuby nemusí být finančně náročná, jak si mnozí myslí. Zubní pastu, kterou psovi vyčistíte zuby, si totiž můžete vyrobit za pár korun sami doma.

Psí zuby potřebují pravidelnou péči

Zanedbávaná zubní hygiena u psa vede zpravidla k tvorbě zubního kamene. Ten vzniká v důsledku přítomnosti zubního plaku, bakterií ve slinách a zbytků potravy, které ulpí na zubech. Zpočátku vypadá zubní kámen jako měkký nános na zubech, ale časem může být pro psí zuby i psa samotného nebezpečný – přispívá totiž k obnažení zubních krčků, vzniku zubního kazu, ustupování dásní a nakonec ke ztrátě samotných zubů.

Jak rozpoznat zubní kámen u psa

Zpočátku zubní kámen nevypadá nebezpečně a je poměrně snadné ho odstranit. Neobjevují se žádné závažné příznaky, ale je potřeba ihned reagovat. Problém nastává, když se na zubech nahromadí silná vrstva žlutého plaku. To znamená, že špatně jsou na tom nejen psí zuby, ale že v těle už probíhá zánět. Pejsek odmítá tvrdou stravu a z tlamy je cítit ošklivý zápach. Viditelné je zarudnutí a velký otok dásní. Pes také nadměrně slintá a může se stát apatickým nebo naopak agresivním.

Vyrobte si domácí pastu na psí zuby

Podomácku vyrobená zubní pasta je efektivní a levný způsob, jak udržet zuby čisté a předejít tak komplikacím. K její výrobě je potřeba:

Psí zuby - čištění iZdroj fotografie: Depositphotos
  • lžička kokosového oleje
  • lžička jedlé sody
  • 10 g sušeného tymiánu
  • 10 g sušené bazalky
  • lžička mátového oleje

Všechny ingredience smíchejte v misce tak, aby vznikla pasta. Hotovou pastu naneste na prst a a vyčistěte psu zuby. Začněte se špičáky, které zubní kámen ohrožuje nejvíc. Na pomoc si můžete vzít i speciální kartáček na psí zuby. Pasty si můžete vyrobit více a přechovávat ji v lednici.

Jak pečujete o zuby vašeho psa?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články