Jak vyčistit rolety den a noc bez poškození: Žádné saponáty a už vůbec ne vodní lázeň. Jen prachovka, voda a hadr

Pokud vás trápí věčně špinavé, zanesené žaluzie a nevzhledné hmyzí pohřebiště mezi nimi, není nic jednoduššího, než je pořádně vyčistit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Denní a noční žaluzie jsou typem žaluzií, které spojují klasické látkové rolety a obyčejné žaluzie. Jsou oblíbeným řešením pro stínění v kancelářích i v domácnostech. Fungují na jednoduchém principu, kdy se střídají průhledné a neprůhledné kusy látky, což umožňuje v průběhu dne efektivně stínit a v noci zajistit dostatek soukromí. Látka se navíjí do rolety, či z rolety, a tak se jednotlivé pásy plynule překrývají a regulují tak průnik světla do místnosti. 

Prach má žaluzie velmi rád 

Ale co mají všechny druhy rolet a žaluzií společné? Na všechny velmi rád a takřka pořád sedá prach a nečistoty. Co tedy dělat, když rolety potřebují už urgentně vyčistit. Rozhodně není potřeba sundávat celou namontovanou konstrukci, tím byste si spíše přidělávali práci. Ale je potřeba vzít v úvahu, z jakého materiálu je žaluzie a jak je konstrukce vyhotovená.  

Obyčejnou látkovou roletu je nejlepší setřít pouze vlhkým hadříkem namočeným v čisté vodě. Jako preventivní údržba se pak zdá být nejlepším řešením použití prachovky. Pokud několikrát do týdne rolety setřete prachovkou, mokrým hadříkem už pak jen vyladíte detaily. Odborníci varují před snahou rozebrat celou roletu na jednotlivé žaluzie, jelikož není jednoduché ji znovu složit.    

Čeho se v péči o žaluzie raději vyvarovat  

V péči o žaluzie se pokuste vyvarovat technikám jako je vysávání či vodní lázeň. Ani jedno není dobrý nápad a vaše rolety by takové zacházení nemusely přežít. Přivolaný technik z nějaké specializované firmy by pravděpodobně už jen konstatoval úmrtí vaší žaluzie a doporučil koupi nové, a ne úplně levné rolety z nového katalogu.  

Slunce svítí přes žaluzie iZdroj fotografie: Freepik

Pokud vás trápí nevzhledné hmyzí pohřebiště, které se často nachází mezi roletami, jednoduše s ním zatočíte opět pomocí prachovky, a to nejlépe s opravdu dlouhou rukojetí. Často se stává, že se hmyz zasekne uprostřed rolety a nejde tam ani zpět. V tom případě možná budete potřebovat někoho, kdo vám látku rolety podrží a usnadní vám tak práci.  

Na čištění žaluzií tak můžete použít jemný kartáček nebo vlhký hadřík. Ale jak vyčistit samotné kovaní a konstrukci žaluzií? Vnitřek kazety, horní kryt, ve kterém je celý mechanismus umístěn zkuste vyčistit opět pouze měkkým štětcem a vlhkým hadříkem. Totéž pak platí i pro řídicí řetězec. Zkrátka čištění žaluzií a rolet je velmi jemná a šetrná práce, pokud nechceme riskovat jejich poškození nebo úplné zničení.  

Jaké máte vy žaluzie na okně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články