Supertrik, kterým zachráníte orchidej s ulomeným stonkem. Stačí malý kousek aloe vera

Každý neduh, který sužuje rostlinku, dokáže pěkně potrápit i jejího zahradníka. S tímto způsobem jednoduše prospějete své orchideji a budete se moct těšit z její krásy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Orchideje jsou jedny z nejkrásnějších a nejoblíbenějších pokojových rostlin. Jsou vyhledávané pro své množství druhů, tvarů a barev. Vybere si opravdu každý. Tyto tropické rostlinky jsou velmi křehké. Se správnou péčí vám však vaše kráska pokvete dlouhou dobu. Pokud se vám podařilo stonek orchideje zlomit, třeba během stěhování nebo přesazování, nezoufejte. I takto poškozená orchidej se dá zachránit.  

Co dělat, když je stonek zlomený

Pokud se vám stalo, že se stonek orchideje zlomil, dále už vám z horní nalomené části nic neporoste. Jedinou možností je opatrně v místě zlomení vrchní část odříznout. Pokud jsou na nižší části stonku pupeny, orchidej zase vykvete. Můžou ale vykvést o chvíli později. Takto poraněnou orchidej je dobré dát na slunné místo a občas zalít kvalitním hnojivem.

Vrchní odstraněnou část i s květy můžete vložit do tmavé nádoby s vodou a těšit se z květů ještě dlouho dobu. Dokonce se může stát, že vám odříznutá větvička orchideje zakoření. Pokud jste se o ni předtím dobře starali, je to velmi pravděpodobné. Kořeny ve vodě ale musíte chránit před slunečním světlem. Jakmile zakoření, můžete ji přesadit do půdy.

Nalomený stonek můžete obvázat

V případě, že stonek orchideje není úplně odlomený, ale jen nalomený, nemusíte nic řezat. Tento trik využívají i profesionální floristé. K záchraně orchideje můžete využít aloe vera. Kouskem dužnatého listu dobře namažte místo zlomu. Šťáva z aloe má hojivé účinky, stimuluje regeneraci buněk a působí antibakteriálně. Nechte šťávu vstřebat a místo nalomení můžete zalepit páskou. Každé 3–4 dny však takto orchidej ošetřujte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Orchidej se dokáže zase zacelit. Dopřávejte jí v době uzdravování dostatek světla a přihnojujte ji. Aby měla dostatek živin i pro své květy. Aloe vera dokáže navíc stimulovat kvetení orchideje. Pokud vám orchidej delší dobu nekvete, přiložte kousek aloe vera na stonek v místě rašení a nechte působit. Několikrát toto zopakujte. Díky vitamínům a stopovým prvkům ve šťávě z aloe vera orchidej vytvoří nové výhonky a květy.

Co ještě vědět o pěstování orchidejí

Abyste vaší rostlině dopřáli tu nejlepší péči, dopřejte jí dostatek světla, ale ne přímého světla. V době květenství ji můžete zalévat teplou vodou, ale ne teplejší než 30 °C. Často její listy a květy smáčejte vodou rozprašovačem, protože má ráda vlhko. A hnojte tuto krásku alespoň každých 6 měsíců.

Inspirace k přesazování orchideje

Jak se o svou orchidej staráte vy?

Zdroj: DenGarden
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články