Jak spolu souvisí gify, architektura a UNESCO

S gify se nejčastěji setkáváme na sociálních sítích, kde se těší velké popularitě. V poslední době se gify rozšířily také do oblasti architektury. Kreativní studio Budget Direct a NeoMam Studios na sebe v nedávné době upoutaly pozornost sérií animovaných gifů, které se vztahují k šesti kulturním památkám UNESCO.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jedná se o památky, které jsou v dnešní době ve velmi špatném stavu, a gify ukazují, jak by tyto památky mohly vypadat, kdyby byly zachovány nebo kdyby došlo k jejich rekonstrukci. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Památky UNESCO jsou obdivovány mnoha lidmi

Skryté poselství

Tyto gify ale v sobě kromě architektonické krásy mají zároveň skrytý politický podtext, neboť se jedná například o památky, které byly v Sýrii a Iráku před několika lety silně poničeny tak zvaným Islámským státem. Cílem tohoto projektu je upozornit na to, že mnohé památky, které se nacházejí ve válečných zónách, jsou ohrožené, a zároveň podnítit globalizovaný svět k jejich ochraně, neboť se jedná o místa, která jsou důležitá pro celé lidstvo. V neposlední řadě samozřejmě gify dávají lidem příležitost tyto památky virtuálně navštívit. 

Celý projekt se setkal s velmi kladným ohlasem, a tak společnost přemýšlí nad tím, že se pustí do podobné animace i dalších památek, neboť, jak říkají vývojáři této iniciativy, světové kulturní dědictví je neustále v jakémsi nebezpečí, ať už se strany člověka nebo přírody, například ve smyslu nejrůznějších přírodních živlů, jako je zemětřesení.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Památky UNESCO jsou zajímavou inspirací

Památky, které inspirovaly první gify

Šest konkrétních památek, které se staly hlavními hrdiny série animovaných gifů, jsou Hatra v Íráku, stará mezopotámská pevnost ležící mezi řekami Eufrat a Tigris, Leptis Magna, ruiny starověkého římského města v Libyi, a pozůstatky antického města Palmyra v Sýrii. Dále Portobelo-San Lorenyo v Panamě, pozůstatky původních přístavů zničené Španěly v šestnáctém století, Nan Madol, trosky města vybudovaného na desítkách umělých ostrůvků v Mikronésii ve třináctém až šestnáctém století, a také Staré město Jeruzalém, ve kterém se nachází Chrámová hora či hora Sijón a které je ohroženo rychlou urbanizací místa.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články