Jak vybělit zažloutlý plast: Pár dostupných ingrediencí a zásuvky či okenní rámy budou jako nové

Některé plastové výrobky, zejména vypínače a ovladače, mohou po čase začít žloutnout. Tyto jednoduché triky vám je pomohou opět vybělit.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Plastové produkty, jako jsou různé vypínače, zástrčky, dálkové ovladače atd., často získávají po nějaké době používání nažloutlou barvu, která opravdu nevypadá dobře. Jedná se o typickou známku jejich opotřebení, která může velmi negativně narušit vzhled vaší domácnosti a vyděsit každou návštěvu, která k vám zavítá. Naštěstí však existuje několik jednoduchých triků, které vám pomohou se tohoto nepříjemného problému snadno a rychle zbavit.

Nezapomeňte si připravit správné vybavení

Ještě než se vrhnete do odstraňování žlutých skvrn z plastu, měli byste si připravit nádobu, kterou později naplníte vodou, dále také saponáty, měkký hadřík na otření povrchu, suché ručníky, zubní kartáček a samozřejmě také gumové rukavice na ochranu vaší pokožky. Je důležité, abyste dbali na své bezpečí a použili správné vybavení – jen tak se vám podaří získat co nejlepší výsledky. Prvním prostředkem, který vám pomůže vybělit všechny žluté skvrny z plastových produktů, je jedlá soda.

Pokud se rozhodnete použít jedlou sodu, můžete ji buď nanést přímo na dané místo, nebo ji prvně rozpustit v troše vody a poté pomocí hadříku zkusit otřít všechny špinavé a zežloutlé plochy. Směs nechte vždy chvíli působit, aby mohlo dojít k čistícím procesům a vy jste tak získali správný výsledek. Při čištění také nezapomínejte používat rukavice, aby se soda nedostala tam, kam nemá. 

Prostředek na nádobí a jablečný ocet

Nažloutlé plasty lze také odstranit pomocí běžného prostředku na mytí nádobí. Stačí, když do nádoby naplněné čtyřmi litry vody nalijete jeden malý šálek mycího prostředku a směs poté pomocí hadříku nanesete na zašpiněné místo. Nechte ji chvíli působit a pak zcela otřete. Během několika minut by měly být všechny plochy zcela vyčištěné. Dejte si však pozor, abyste nenanášeli prostředku příliš, protože pak by se mohl povrch nebo přístroj poškodit. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud chcete pro odstranění žluté barvy z plastu použít raději některý z přírodních přípravků, můžete kromě jedlé sody vyzkoušet také jablečný ocet. Ten stačí nanést přímo na daný povrch, nebo jej předem smíchat v misce s vodou a roztok následně nastříkat na všechny povrchy, které chcete čistit. Stejně jako v předchozích případech byste si měli dávat pozor, aby se voda nedostala do míst, kde je elektřina. Všechny výše uvedené triky můžete použít také na zažloutlé PVC dveře nebo rámy, toustovače, klimatizace a podobně. 

Jak se tyto jednoduché triky osvědčily vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články