Správná péče o vánoční kaktus zaručí včasné a bohaté kvetení. Nečekejte a ihned aplikujte tyto zásady

Na Vánoce si nemusíte dům vyzdobit pouze neživými dekoracemi. Využijte i přírodní zdroje, kterými je například vánoční kaktus. Ve správný čas se na něm objeví velké květy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vánoční kaktus pochází hornatého pobřeží jihovýchodní Brazílie, kde roste na skaliscích, a hlavně na stromech. Na těchto místech rostou jako epifyty (žije na jiné živé rostlině, ale neparazituje na ní). Vyhovují jim zdejší stinné podmínky a vlhkost. V obchodech si lze zakoupit tuto květinu v mnoha barevných provedeních. Je potřeba však vědět, jak se o ni starat, aby vám právě na Vánoce vykvetla.

Zajistěte vhodné podmínky

Vánoční kaktus se řadí mezi rostliny, které k životu nepotřebují příliš světla. Ty samé podmínky má i v pralese. Stačí mu méně než 12 hodin světla denně a začínají kvést až v druhé polovině roku, když začíná venku brzy tma. V případě, že jej máte doma, umístěte ho do chladnější místnosti. Zde by mělo být něco mezi 12 °C a 15 °C. Většinou se jedná o vstupní místnost, chodbu nebo pokoj, kde netopíte. Teplota nad 20 °C by znamenala to, že kaktus začne hojně růst, ale květy se na něm neobjeví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže se ve vašem domově nenachází žádná chladná místnost, kde je zároveň světlo, máte ještě jednu možnost. Tato varianta je však vhodná spíše pro lidi, kteří bydlí ve starších domech. Menší rostlinky lze vložit do prostoru mezi okny. Dávejte si pozor, abyste je neumístili do toho okna, kam dopadají přímé sluneční paprsky. Hlídejte si venkovní teploty, protože příchod silnějších mrazů by je mohl poškodit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejedná se o běžný kaktus

V momentě, kdy se na této rostlině objeví první poupata, nechte jej ještě chvíli v chladu. Dalo by se říct, že od jejich objevení s rostlinou nehýbejte ještě několik dní. Přenesením do teplé místnosti se začnou poupata rychle rozvíjet a květy by v teple brzo uvadly. Kvůli tomu byste mohli přijít o hezkou výzdobu ještě před Vánoci. Je potřeba zmínit, že tento kaktus není jako všechny ostatní, kterým nevadí sucho nebo sluneční paprsky. Je to tropická rostlina, takže jí prospívá vlhčí vzduch.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na suchém místě by poupata opadala a přišli byste v tomto případě o veškerou krásu. Úspěch vám zajistí i to, když budete rostlinu zalévat tak, jak se má. To znamená, že v období růstu rostliny (od března do července) je potřeba ji zalévat pravidelně, ale ne moc. Od půlky srpna zálivku omezte jen na trochu vody, dokud se neobjeví první poupata. Poté se vraťte na klasické zalévání. Dávejte si pozor na přemokření, které by mohlo způsobit úhyn rostliny.

Přesazování rostliny do nového květináče

Rostlinu byste měli jednou za dva až čtyři roky přesadit. Dělá se to hlavně v situacích, kdy začne být květináč pro kaktus malý. Nejvhodnější dobou pro tuto aktivitu je začátek března, než začne vegetativní období. Nesmíte nechat rostlinu ležet mimo květináč delší dobu. Raději ho dejte hned do nového a zasypte zeminou. V zemině ani hnojivu nesmí být vápník. Dobrou volbou je, když jej zasadíte do samozavlažovacího květináče. Díky němu lze zabránit nechtěnému přelití.

Jaké máte tipy pro pěstování vánočního kaktusu vy?

Zdroj: Abecedazahrady

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články