Z řezané růže si můžete vypěstovat vlastní keř | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zakořenit řezanou růži je jedna z nejsnadnějších věcí vůbec. Doporučuje se začít v zimě –⁠ napřesrok už bude obsypaná květy

Zakořenit řezanou růži je jedna z nejsnadnějších věcí vůbec. Doporučuje se začít v zimě –⁠ napřesrok už bude obsypaná květy

Řezané květiny jsou milým a krásným dárkem, ale nevýhodou je, že nevydrží moc dlouho. Růži si můžete snadno nechat doma zakořenit a v další sezóně si ji vysadit na zahrádce.

ruze hlina rukavice
Zdroj fotografie: iStock

Růže je nádhernou květinou a symbolem lásky. Tato oblíbená květina vám dokáže ozdobit zahradu, truhlíky, květináče i domácnosti. Pro svou barevnou rozmanitost je tolik oblíbeným dárkem vhodným k jakékoliv příležitosti. Množit růže můžete i řízkováním, nemusíte je pěstovat ze semínek. Všechny druhy růží však nejsou k řízkování vhodné. Pokud ale najdete ten správný druh a budete se držet pár jednoduchých pravidel, je velká šance, že vám růže zakoření.

Jak vybrat růži vhodnou pro řízkování

Vhodné jsou odrůdy pěstované u nás. Použít můžete růže červené, růžové i bílé. Dovezené exotické druhy vám s největší pravděpodobností nezakoření. Abyste zvýšili šanci, že vám růže zakoření, věnujte pozornost těmto znakům. Je důležité, aby byla růže čerstvá. Zvadlou květinu není možné oživit. Stonek by měl být silný, hladký, a ne příliš tenký. Měl by být tlustý asi jako tužka. Kolem květu by měly být stále zelenkavé okvětní lístky a květ by neměl být úplně odkvetlý. Lépe pak zakořeňují letní odrůdy růží.

Řízkování z řezaných květin se doporučuje v období od května do září. V zimním období je velká pravděpodobnost, že květina vlivem náhlých změn teploty nezakoření. Než růže zakoření, může to trvat až jeden měsíc. Poté můžete rostlinu v případě příznivého počasí zasadit do země. Můžete ji ale zasadit do květináče a ven ji přemístit až na jaře.

ruze ve vaze
Zdroj fotografie: Depositphotos

Postup zakořenění růže

Nejprve vyndejte růži z vody a původní řez odřízněte. Poté květinu na několik hodin namočte do studené vody. Následně na stonku nalezněte alespoň dvě místa, kde dříve rostly listy. Dva centimetry od krajního místa proveďte řez ideálně pod úhlem 45 °. Tím vytvoříte dostatečně velkou plochu k vytvoření nových buněk. Nad dalšími dvěma místy můžete provést další řez s odsazením dvou centimetrů. Můžete tak získat až čtyři řízky z jedné růže.

Spodní listy na každém řízku odstraňte a horní zkraťte. Ve vodě rozpusťte zakořeňovací biostimulátor a připravené řízky do ní ponořte. Následně si připravte nádoby, kam řízky pro zakořeňování umístíte. Použít můžete zavařovací sklenice nebo plastové kelímky. Na dno nádoby dejte malé kamínky, abyste vytvořili drenáž. Zasypte kamínky zeminou vhodnou pro růže a do hloubky asi 1 cm řízek růže zasaďte.

Inspirace: řez a hnojení růží