Vypěstujte si růže z řízků a získejte různé druhy královny mezi květinami
adbz.cz » Hobby » Nejjednodušší způsob zakořenění řezané růže z kytice. Odzkoušená rada profesionální floristky

Nejjednodušší způsob zakořenění řezané růže z kytice. Odzkoušená rada profesionální floristky

Tajemství jak si vypěstovat nové růže z řízků. Zabere vám to chvilku a už za měsíc můžete své nové růže vysadit do záhonku, na zahradě a těšit se na léto až vykvetou.

rezana ruze 1
Zdroj fotografie: Depositphotos

Namnožte si doma růže pomocí řízků díky originálnímu triku. Nechat zakořenit růže není zas tak jednoduché, ale existuje tajemství, díky kterému se to podaří i vám. Použijte plastovou láhev a písek. Pomocí láhve si vytvoříte malý skleník, ve kterém se bude květinám dařit. Růže vám pak budou dělat radost po celé léto, někdy i do prvních mrazů.

Příprava řízků z růže

Rozmnožení růží se může zdát složité, ale pomocí řízků se vám to jistě povede. Uřízněte asi 20 cm dlouhou část růže a odstraňte přebytečné listy, ponechte jen 2 až 3 listy v horní části. Pomocí ostrého a čistého nože seřízněte druhý konec pod úhlem, aby vznikla co největší plocha: tím budete stimulovat tvorbu kořenů. Takto připravené řízky můžete zasadit.

Příprava na zakořenění

ruze strihani
Zdroj fotografie: Unsplash

Do velké plastové láhve nebo kanystru udělejte otvory na odtok přebytečné vody. Pro jejich vytvoření lze použít například pájku nebo obyčejné nůžky. Do půlky láhve nasypte písek a přes hrdlo vsuňte řízky růže. Do jedné velké láhve se vejdou asi 4 řízky. Nakonec zalijte a pevně uzavřete. Láhev umístěte na světlé místo bez přímého slunečního světla.

Kontrolujte, jak moc se vlhkost odpařuje. To bude záviset na teplotě v místnosti, takže pokud je v místnosti tepleji, růže budou potřebovat častější zálivku. Postupně dolévejte vodu, ale dejte si pozor, ať růže nepřelijete. Přibližně po prvních deseti dnech by na růži měli začít růst první nové listy. Neuspěchejte výsadbu a nechejte rostliny růst v bezpečí domova ještě několik týdnů.

Výsadba zakořeněných růží

Po měsíci láhev rozřízněte, vyjměte růže a zkontrolujte kořeny. Růže už by měly být zakořeněné a připravené k vysazení. Pokud je budete vysazovat na zahrádku, doporučuje se výsadba od října do května, ovšem půda nesmí být zmrzlá nebo pod sněhem. Jestliže se rozhodnete pro výsadbu do květináče, můžete sázet po celý rok, i tady ale platí, že nejlepší je jaro nebo podzim.

ruze ker
Zdroj fotografie: Unsplash

Při výběru vhodného místa se zaměřte na slunné a vzdušné stanoviště. Půda by měla být propustná, v případě, že máte na zahradě jílovitou a těžkou zeminu, přidejte do ní pod růži písek. Nezapomeňte svoji rostlinu vyživit vhodným hnojivem, aby správně rostla a nestrádala. Při správné péči se vám růže odvděčí svojí krásou a vůní květů, navíc si tímto způsobem můžete rozmnožit i méně obvyklé varianty této květiny.

Zdroj: A piece of Rainbow