Tento jednoduchý trik vám zaručeně pomůže udržet vejce po zakoupení čerstvá co nejdéle. Nebudete k tomu navíc potřebovat nic jiného, než jen změnit jejich polohu.
Vejce patří mezi základní surovinu, jejíž zásoby jsou pravidelně doplňovány v téměř každé domácnosti. Způsob jejich skladování je ovšem zásadní pro udržení jejich kvality, jak potvrzuje i studie tureckých vědců. Abyste se nemuseli bát, že se vám v lednici zkazí dříve, než je stihnete zpracovat, vyzkoušejte také tento jednoduchý trik. Výsledek vás velmi příjemně překvapí. Pouhou změnou polohy totiž zůstanou čerstvá a poživatelná mnohem delší dobu.
Jak vejce správně skladovat
Způsob skladování potravin hraje významnou roli při zachování jejich čerstvosti i kvality. Pokud budete dodržovat základní pravidla, vydrží vám uložené suroviny čerstvé co nejdéle. Konkrétně vejce je vhodné uchovávat nemytá, v kartonovém obalu a v chlazeném prostředí lednice. Ideální je také otočit je širším koncem vzhůru. Takto dochází k jejich nejmenšímu znehodnocení.
Loupání vajíček je asi nejhorší část jejich přípravy. Je to zdlouhavé a spolu se skořápkou často uloupnete i kousek vajíčka. Usnadněte si pr…
více
Proč skladovat vejce špičkou dolů
Důvod, proč je tato poloha pro skladování vajec ideální, souvisí se vzduchovou bublinou. Ta se nachází na širším konci vejce a s postupem doby uskladnění se zvětšuje. Pokud však vejce uložíte touto částí směrem dolů, začne bublina postupně putovat nahoru, protože je lehčí než ostatní složky ve vajíčku. Navíc jak vejce stárne, dochází k rozpadu vláken, která spojují bílek se žloutkem.
Vzduchová bublina, která může být v kontaktu s bakteriemi, by při svém pohybu vzhůru mohla prasknout a kontaminovat žloutek. V něm jsou ideální podmínky pro vznik a rozmnožování bakterií a vejce se tak rychle zkazí. Pokud jej ale uložíte širším koncem vzhůru, vzduchová bublina nebude mít kam cestovat, a tím pádem zůstane na svém místě. Bílkové prostředí není pro množení bakterií nijak ideální, a proto vám vejce vydrží uskladněné mnohem déle.
Věnujte čas kontrole vajec
V ideálním případě je vhodné kontrolu vajec provést už při nákupu v obchodě, ne vždy je to však kvůli ochranné fólii možné. Proto si napřed prohlédněte alespoň samotný obal, jestli někde neobjevíte stopy průsaku svědčící o rozbitém vejci nebo jiné známky poškození. V domácích podmínkách pak proveďte důkladnou kontrolu každého jednotlivého kusu.
Věnujte pozornost i sebemenším prasklinám, které by se mohly na skořápce objevit. Jakkoliv poškozené kousky pak v případě většího kazu raději rovnou vyhoďte nebo co nejdříve spotřebujte. Při kontrole pak každé vejce vložte do kartonu tak, aby jeho širší část směřovala vzhůru. V kartonovém obalu je také ponechte, dokud je nebudete potřebovat.
Jednoduchý test čerstvosti vajec
Velikost vzduchové bubliny vypovídá o stáří vejce, čehož využívá tento jednoduchý test. Budete potřebovat jen průhlednou vysokou sklenici a trochu vody. Nejprve do sklenice nalijte vodu, a poté do ní vajíčko vhoďte. Pokud klesne ke dnu, je vhodné ke konzumaci. V případě, že se bude držet uprostřed, neměli byste s jeho spotřebou příliš dlouho otálet, a jestli vám vyplave na hladinu, pak je lepší jej raději rovnou vyhodit.