Metoda 4×3 aneb Jak oloupat vejce během vteřiny
adbz.cz » Hobby » Metoda 4×3 aneb Jak oloupat vejce během vteřiny: Stačí je uvařit „nadvakrát“

Metoda 4×3 aneb Jak oloupat vejce během vteřiny: Stačí je uvařit „nadvakrát“

Když doma normálně loupete vajíčka natvrdo, může to zabrat dost času. Ušetřete si práci a připravte vejce podle jednoduché metody, díky níž půjde skořápka dolů skoro sama.

vejce hrnec
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vejce natvrdo jsou vítaným doplňkem salátů i příjemnou jednoduchou snídaní. Stejně tak jde o součást mnoha receptů světových kuchyní. Dále je z nich vynikající pomazánka nebo si je můžete nakrájet přímo na chleba s trochou soli. Možností je tedy poměrně hodně, problém zůstává totožný. Jak je snadno a rychle oloupat, aniž by došlo k narušení lákavého povrchu?

Už během vaření

Nasypte do hrnce lžičku soli a vejce uvařte metodou 4×3. Neexistuje totiž lepší způsob, jak získat perfektně uvařená vejce, která se současně dají snadno oloupat. Fígl začíná právě už během vaření, protože díky soli dojde ke snazšímu oddělení skořápky od bílkovin. Dobře, roztok už máte, ale co znamenají ta čísla? Princip spočívá ve vaření nadvakrát, nejprve po dobu 4 minut, pak 3 minut. Dejte je do hrnce, přidejte onu sůl a vše zalijte vodou.

Vařte je přesně 4 minuty od chvíle, kdy voda dosáhne varu. Pak vejce vyjměte z lázně a jemně naklepejte lžičkou. Jde vám jen o mírné rozbití skořápky. Dejte je pak zpátky do hrnce, tentokrát jen na 3 minuty. Jakmile máte hotovo, už jen opláchněte studenou vodou a oloupejte. Neuvěříte, jak snadno to půjde. Skořápka se během tohoto postupu už stane skoro samostatnou složkou vejce, nebude se nikde lepit a půjde velmi snadno dolů.

Vyloupnutí pomocí lžíce

Metoda s lžící chce trochu praxe, má ale jednu výhodu. Skořápka půjde dolů ve větších kusech a téměř najednou. Vejce uvařte dle návodu, zchlaďte a otřete. Pak vezměte do ruky lžíci a několikrát klepněte do širšího konce vejce. Tím rozbijete skořápku a také vzduchovou bublinu. Lžíci pak zasuňte mezi povrch a skořápku, vejcem pomalu otáčejte. S trochou šikovnosti ho krásně vyloupnete a skořápka vám může zůstat i v jednom kuse.

vajicka skorapky
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak je to s čerstvostí vajec?

Čerstvost vajec, která máte v lednici, se dá poznat velmi jednoduchou metodou. Syrové vejce dejte do sklenice s vodou a sledujete jeho chování. Jestli ihned klesne ke dnu, je zcela čerstvé a můžete ho bezpečně zpracovat a konzumovat. Když zůstane někde v půlce, už má něco za sebou, je třeba k němu přistupovat opatrně. Jakmile vám ale zůstane na hladině, zbavte se ho. Jeho pozřením totiž jen riskujete zažívací problémy.

V každém vejci se tvoří vzduchová bublinka, která se postupem času zvětšuje. Jakmile je dostatečně velká (a tedy vejce staré), brání ponoru pod hladinu. Můžete to zjistit i bez vody, pokud vejcem zatřepete u ucha. Čím hlasitější šplouchání vnitřku uslyšíte, tím je vejce starší.