Vejce vydrží čerstvá 2 měsíce i déle, když budou v lednici správně uložena. Trik není v tom „kde“, ale „jakým způsobem“

Každá hospodyňka při přípravě snídaně, svačiny i hlavního jídla často sáhne po vajíčku. Někdy po rozklepnutí letí rovnou do koše. Zkuste snadný trik a prodloužíte jeho trvanlivost.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jednou z důležitých surovin, které nechybí v žádné domácnosti, jsou vejce. Používají se do předkrmů, polévek, hlavních jídel i dezertů. Hospodyňky se proto snaží, aby klíčová součást pokrmů prostě doma nikdy nechyběla. Není tedy od věci, když si dělají menší zásoby. Uskladnění vajec většina lidí ale nijak zvlášť neřeší. Prostě je dají do dvířek lednice nebo uloží plato ve špajzu.

Trvanlivost vajíček můžete prodloužit

Aby si vejce uchovala čerstvost, neměli byste jejich uskladnění podcenit. Základem je podívat se na datum spotřeby už v obchodě. Doma při pokojové teplotě vydrží 25 dní. Uložíte-li je v chladničce, prodloužíte jejich trvanlivost o další týden. Obecně lez říct, že byste je měli spotřebovat do měsíce, i když je možné, že ani po dalších týdnech stále nebudou zkažená. Raději ale neriskujte.

Obal, v němž vajíčka v obchodech kupujete, je opatřený datem spotřeby. Samotná vejce ho ale na skořápce už vytištěný nemají, takže pokud je skladujete jednotlivě, můžete po nějaké době jen hádat, zda jsou ještě čerstvá. Zkušené hospodyňky si s tím hlavu ale nelámou. Používají totiž šikovný a jednoduchý trik, s jehož pomocí si snadno čerstvost vajíčka ověří.

Snadný trik, který se dědí po generace

Není to exaktní měření. Jde o babskou radu, která se většinou dědí z generace na generaci. Pro ostřílené hospodyňky tak není problém zjistit, zda jsou vejce ještě použitelná. Trik spočívá v tom, že se vajíčko vloží do sklenice s vodou. Jakmile klesne ke dnu, můžete ho bez obav používat ještě několik týdnů. Pokud plave zhruba v půlce, je dobré ho brzy spotřebovat. Když vyplave na hladinu, rozhodně ho už nepoužívejte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje ale několik způsobů, jak trvanlivost vajec můžete prodloužit o pár týdnů. Většina lidí je uskladňuje v přihrádce na dvířkách lednice. Lepší ale je, když vajíčka dáte přímo na polici uvnitř lednice. Důvod je prozaický. Vejce budou neustále v chladnu a uchráníte je před teplotními změnami, které se odehrávají, když neustále otvíráte dvířka chladničky.

Možná tak vajíčka už uskladňujete

Udržet vajíčka v kondici dokonce až dva měsíce lze rovněž tak, že je prostě správně uložíte. Dejte je dovnitř ledničky tak, aby tenčí špička směřovala dolů. Pravděpodobně to tak už intuitivně děláte, aniž byste věděli, že to má nějaký význam. Jde o to, že v čerstvém vejci je žloutek uprostřed. Časem začne klesat dolů, a na tupém konci vejce se vytvoří vzduchový váček. Když se s ním žloutek dostane do kontaktu, měli byste ho vyhodit.

Jak doma uskladňujete vajíčka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články