Stanování v přírodě se může prodražit. Ve hře je vysoká pokuta
adbz.cz » Hobby » Stanování v přírodě se může prodražit. Ve hře je vysoká pokuta. Kontroly pravidel letos budou rozsáhlé

Stanování v přírodě se může prodražit. Ve hře je vysoká pokuta. Kontroly pravidel letos budou rozsáhlé

Za stanování ve volné přírodě můžete dostat nemalou pokutu. I stanování má tady v Česku svá pravidla, která je třeba dodržovat.

stan v lese
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zatímco pro někoho je stanování super dobrodružství, pro jiného nuda. Někomu stačí sbalit stan, spacák a karimatku a vyrazit do přírody. Jenže pozor. I stanování má svá pravidla a je řízeno zákonem. Stan si totiž nemůžete postavit všude. Hrozí za to pokuta.

Stanovat můžete kdekoli. Nebo ne?

Mnoho lidí si myslí, že si stan mohou postavit prakticky kdekoli. Jenže to není tak úplně pravda. Nejen tady u nás, ale i jinde ve světě je stanování regulováno zákony, kterými je třeba se řídit, vysvětluje web Dům a zahrada.

Vstup do lesa vám sice nikdo zakázat nemůže, je ale třeba brát v potaz, že rozložit si stan a nocovat nemůžete kdekoli. Je také rozdíl mezi tábořením a nocováním. Přespat „jen tak“ většinou můžete. To znamená nocování pod širým nebem pouze s karimatkou a spacím pytlem, kdy zaberete maximálně 5 metrů čtverečních a nezanecháte za sebou žádné stopy.

Kdy už jde o táboření?

O táboření mluvíme podle legislativy v případě, kdy jde o souhrn různých činností umožňujících vícedenní pobyt v přírodě spojený s přenocováním, objasňuje web Finance. Za tyto činnosti se zpravidla považuje stavění stanů, příprava stravy, hygiena, likvidace odpadků a podobně.

stan pro cyklisty
Zdroj fotografie: Depositphotos

Můžeme tak mluvit o činnostech, u kterých se předpokládá, že by mohly nějakým způsobem ničit životní prostředí. V případě, kdy plánujete v přírodě postavit kvůli nocování přístřešek, už se dopouštíte stanování, které je bez souhlasu majitele lesa mimo vymezená místa zakázané. Za takové počínání vám může být podle webu Peníze udělena pokuta až 5 000 Kč.

Kde platí zákaz nocovat?

Volné táboření je obecně zakázáno v lesích mimo vyhrazená místa, v národních parcích nebo také v chráněných krajinných oblastech, upřesňuje web CNN Prima News. Zákaz tábořit je také v národních rezervacích.

A tady pozor. Kupříkladu v takovém Národním parku Šumava fungují tzv. nouzová nocoviště, která je možná využít na jednu noc. Platí zde ale pravidlo zákazu rozdělávat oheň. Ještě dodáme, že stanovat a rozdělávat oheň je mimo výše zmíněná místa zakázáno také v ostatních zvláště chráněných územích, a to především kvůli různým vyhláškám.

Za táboření v chráněných krajinných oblastech vám pak může být podle deníku Novinky udělena pokuta ve výši až 10 000 Kč. Pokud by situace došla až do správního řízení, mluvíme pak o pokutě, která se může vyšplhat až na 100 000 Kč.