Majitelé domů mohou v roce 2024 získat od státu 500 000 Kč. O pohádkové peníze si stačí říct

Pokud se v roce 2024 chystáte pořídit si byt nebo postavit rodinný dům, můžete zažádat stát o příspěvek. Ten se může vyšplhat až do půl milionu korun.

i Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz
                   

Pořídit si vlastní bydlení se zdá v současné době čím dál tím víc nereálné. Nejde pouze o získání stavebního materiálu nebo místa na výstavbu, ale také o řadu byrokratických záležitostí, včetně různých povolení a pojištění. Stát se podle webu Skrblik rozhodl tuto situaci řešit tím, že spustil program Nová zelená úsporám 2024, díky kterému si každý nový majitel nemovitosti může zažádat o tučný příspěvek, a to v hodnotě až 500 00 Kč.  

Dotace pro každého nového majitele bytu či domu 

Pokud si toužíte pořídit byt nebo postavit rodinný dům, letošní rok pro vás může být skvělou příležitostí. Stát se totiž rozhodl podpořit občany dotačními příspěvky v rámci programu Nová zelená úsporám 2024, díky kterému můžete získat až půl milionu korun na novostavbu. O dotaci přitom může žádat první vlastník nebo stavitel rodinného domu, jeho nový majitel, který nemovitost odkoupil do 2 let od jejího postavení, a stavebník nového bytového domu. 

V některých případech pak mohou dotační balíček získat také příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky a každý nabyvatel bytové jednotky v novém bytovém domě. Žádat lze navíc dle blogu Dotace elektronicky, a to prostřednictvím informačního systému pro administraci žádostí AIS SFŽP ČR. Výhodou je také skutečnost, že můžete mít peníze na účtu již před zahájením prací nebo v průběhu realizace novostavby. 

peníze, model domku iZdroj fotografie: Freepik
Pokud vlastníte byt nebo dům, můžete získat příspěvek od státu.

Výše dotačního balíčku 

Zajímavá je také výše dotačního balíčku, která se může vyšplhat až do částky 535 000 Kč. To ovšem v případě, že se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností a důrazem na použití obnovitelných zdrojů energie. U bytových domů poté připadá na každou bytovou jednotku 150 000 Kč. Na webu adbz jsme také již dříve varovali před brutální daní, která čeká všechny majitele bytů a rodinných domů. 

Co si o tomto příspěvku myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články