Kdo bydlí ve vlastním domě či bytě, bude platit novou brutální daň. Dotkne se to i vás?

Někteří lidé budou muset od letošního roku platit nové daně za své bydlení. Ať už jde o byt nebo dům, ceny mohou vzrůst až pětinásobně.

i Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz
                   

Nová daň z domu či bytu se týká především obyvatel krajského města Zlín, které chystá do budoucna obrovské investice. Právě kvůli tomu úředníci rozhodli rapidně zvýšit poplatky za vlastnictví nemovitosti, a to v některých případech až pětinásobně oproti předchozím rokům. Na nových cenách se poté dle serveru Novinky podílí zákonná úprava v rámci vládního konsolidačního balíčku a nová vyhláška pro výpočet daně z nemovitých věcí. 

Vyšší daň čeká naprosto každého 

Skutečnost se týká každého obyvatele města Zlín a bohužel nikdo se z ní netěší. Například lidé, kteří vlastní byt o velikosti 3+1, platili dosud průměrně 1098 Kč, ovšem od 1. 1. 2024 se tato částka zvedá na více než trojnásobek, tedy 3736 Kč (u bytů 2+1 to pak bude z 659 Kč nově 2241 Kč). Jinak tomu není ani u majitelů domů, kteří museli v průměru zaplatit zhruba 1485 Kč. Těm bude od nynějška za každý rok účtováno 5145 Kč. 

„Na zvýšení daně mají vliv dva faktory, zákonná úprava v rámci takzvaného vládního konsolidačního balíčku a městská obecně závazná vyhláška o stanovení koeficientů pro výpočet daně z nemovitých věcí, která je účinná od 1. 1. 2024,“ sdělil mluvčí radnice Tomáš Melzer s tím, že město zvýšilo koeficienty pro výpočet daně poprvé po 15 letech. Na webu adbz jsme také psali o dubnové pokutě, která hrozí všem vlastníkům nemovitostí. 

model domku, peníze iZdroj fotografie: Freepik
Vlastníky nemovitostí čekají nové daně.

Tím zdražování zdaleka nekončí 

Vyšší daň z vlastnictví nemovitosti však není to jediné, co čeká občany města. Rovněž má dojít ke zdražení svozu komunálního odpadu a lístků za jízdné v městské hromadné dopravě. Město však tuto skutečnost dle serveru HitradioZlin vysvětluje tím, že potřebuje dostatek prostředků pro svůj rozvoj, který je již dlouhé roky zapotřebí. Pouze tak roční příjmy z daně z nemovitých věcí se letošním rokem zvýší ze současných 56 na 141 milionů korun.

Co si o změnách myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články