Za elektřinu si letos někteří Češi připlatí desítky tisíc korun. A to jen kvůli hloupé chybě, které se nevědomky dopouštějí
Někdy může vyúčtování za elektřinu opravdu nepříjemně překvapit. A mnohdy si za to jako spotřebitelé můžeme sami.
Obsah
Stále více Čechů investuje do solárních fotovoltaických systémů (FVE), ale mnozí z nich se nevědomky dopouštějí nákladných chyb, které mají později na svědomí vysoké účty za elektřinu. Některé z těchto chyb mohou ve výsledku stát až desítky tisíc korun ročně, jak píše web SeznamZprávy.
Špatné nastavení solárních panelů: Nenápadný, ale drahý přešlap
Jednou z nejčastějších, ale přehlížených chyb při instalaci fotovoltaických panelů je nesprávné vyrovnání solárních panelů. Pro maximalizaci výroby elektřiny totiž musí být umístěny v optimálním úhlu vůči slunečnímu záření. Pro Čechy se za ideální úhel obecně považuje ten mezi 40° a 45°.
Ne všechny panely jsou však instalovány pod správným úhlem, zejména pokud se majitelé domů pokoušejí o instalaci sami nebo si najmou nezkušené firmy. To, co se totiž mnohdy zdá jako nepatrná odchylka od ideálu, může snížit účinnost panelů až o 20-30 %.
A tato neúčinnost pak samozřejmě může vést k výrazně vyšším účtům za elektřinu, protože panely nedokážou vyrobit očekávané množství energie, což nutí majitele domů více se spoléhat na tradiční rozvodnou síť. Tenhle „malý přešlap“ vás tak může stát až desítky tisíc korun ročně. Při instalaci svépomocí a neodbornou firmou ovšem hrozí i nebezpečí požáru a další komplikace, jak uvedl web Deník.
Směřování špatným směrem: Jižní strana není vždy nejlepší
Dalším rozhodujícím faktorem účinnosti solárních panelů je jejich orientace. Většina lidí předpokládá, že umístění panelů směrem na jih je nejlepším řešením, protože nabízí nejdelší sluneční záření během dne. Tento předpoklad však nemusí vždy platit. V úvahu je totiž třeba vzít i lokalitu, okolí a způsob stínění.
„U nás instalujeme panely spíše na jihozápad. Tato orientace zachytí více slunečního světla v době největší spotřeby energie v pozdním odpoledni, což zajistí lepší výrobu energie v době, kdy ji domácnost nejvíce potřebuje,“ říká odborník ze specializované firmy David H. z Velkých Karlovic. S péčí o solární panely během zimy jsme na webu adbz radili zde.